Новини

За обсягами річних інвестицій Україна, вперше за багато років співпраці, вийшла на друге місце серед країн, з якими працює ЄБРР

За результатами 2019 року наша країна вперше за багато років співпраці вийшла на друге місце серед країн операцій ЄБРР за обсягами річних інвестицій. Про це йдеться у прес-релізі на сайті Європейського банку реконструкції та розвитку.

Таке досягнення стало можливим завдяки надзвичайно ефективному діалогу між українським Урядом та ЄБРР, а також незмінності ключових підходів Уряду щодо основних напрямів реформ - зменшення ролі держави в економіці, покращення інвестиційного клімату.

У 2019 році ЄБРР схвалив для України 51 проект загальним обсягом 1,1 млрд. євро, з яких 680 млн. євро класифіковано як «зелені» інвестиції. За часткою «зелених» інвестицій Україна посіла перше місце серед країн-отримувачів фінансування від ЄБРР

Маттео Патроне, керуючий директор ЄБРР, Східна Європа та Кавказ, відмітив: «Я дуже пишаюся своєю командою та всіма колегами з Банку, хто зробив можливим цей успіх. Унікальне поєднання їх професіоналізму, рішучості та пристрасті зробило це можливим. Я також вдячний нашим акціонерам та їх представникам у Раді директорів Банку за рішучу підтримку нашої діяльності протягом 2019 року. ЄБРР вкотре демонструє приклад і допомагає Україні в тих сферах, де наші ресурси та навички їй потрібні найбільше».

Міністр фінансів України Оксана Маркарова, яка одночасно є Керуючим в ЄБРР від України, зазначила: «Ми глибоко цінуємо увесь спектр допомоги, яку надає Україні ЄБРР, починаючи від власне проектного фінансування у державному та недержавному секторах до підтримки у впровадженні різноманітних пріоритетних реформ у фінансовій, енергетичній, інфраструктурній та інших сферах. Банк є відкритим до застосування нових фінансових інструментів, наприклад, 2019 року брав участь у випуску облігацій державними компаніями НАК "Нафтогаз України" та АТ "Українська залізниця", тим самим сприяючи розвитку ринку корпоративних облігацій у країні».

17.01.2020

Парламент ратифікував угоду з ЄІБ про фінансування добудови метрополітену у Харкові

Верховна Рада ратифікувала Фінансову угоду між Україною та Європейським інвестиційним банком щодо фінансування продовження третьої лінії метрополітену у місті Харків. Відповідне рішення підтримали 337 народних депутатів.

Ратифікація угоди дозволить запустити інвестиційний проєкт «Подовження третьої лінії метрополітену у місті Харків» за участі Європейського інвестиційного банку у розмірі 160 мільйонів євро. Проєкт також співфінансується за рахунок коштів Європейського банку реконструкції та розвитку в обсязі 160 млн євро та коштів місцевого бюджету міста Харків. Реалізація проєкту сприятиме розвитку мережі громадського транспорту та підвищить рівень комфорту для кожного мешканця міста.

Проєкт передбачає будівництво нової ділянки третьої лінії метро з двома станціями: "Державінська" та "Одеська", а також електродепо "Олексіївське" (потужністю 100 вагонів зі сполучною гілкою до третьої лінії метро), що втричі скоротить час поїздки від центру міста до південних спальних районів. Також планується придбання нового рухомого складу.

Реалізація проєкту розвантажить наземну частину транспортної інфраструктури та, як наслідок, поліпшить екологічну ситуацію у місті.

05.12.2019

Інноваційні фінансові інструменти — шлях до швидкого оновлення інфраструктури

4 грудня відбулась конференція «Фінансування на муніципальному рівні в Україні», організована Міністерством фінансів спільно з фондом TCX та міжнародними партнерами.

Конференція була присвячена обговоренню інвестиційних стратегій та налагодженню ефективного діалогу з представниками регіонів, обміну досвідом та рекомендаціями, як готувати інвестиційні проєкти за підтримки МФО, ефективно співпрацювати з міжнародними партнерами, управляти валютним, відсотковим ризиками та залучати інвестиції у регіони, в тому числі шляхом випуску муніципальних облігацій.

Участь у заході взяли представники місцевої влади Києва, Житомира, Чернігова, Запоріжжя, Харкова, Кривого Рогу, Івано-Франківська, Сум та Вінниці, а також представники міжнародних фінансових організацій (ЄБРР, ЄІБ, МФК, НЕФКО, KfV), Європейського Союзу, дипломатичних установ, Національного банку України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, комерційних банків та інших фінансових посередників, що залучені до роботи на ринку муніципальних запозичень.

У своєму вітальному слові Юрій Гелетій, заступник міністра фінансів з питань європейської інтеграції, підкреслив важливість розвитку регіонів для економічного добробуту України: «Ця конференція є майданчиком, який об’єднав представників уряду, місцевої влади, донорів, фінансового сектору та експертів з метою розширення фінансових можливостей регіонів та використання нових фінансових інструментів».

Юрій Буца, Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом, модерував панель «Виклики у фінансуванні муніципальної інфраструктури - погляд з точки зору мерів/Challenges in financing municipal infrastructure – the Mayors’ perspective», присвячену практичному досвіду, проблемним питанням, перспективам використання наявних фінансових інструментів із залучення інвестицій у муніципальну інфраструктуру, шляхам управління ризиками та розширення фінансування у національній валюті.

Увага була приділена огляду поточного стану та перспективам розвитку ринку муніципальних облігацій в Україні, наявним можливостям та перепонам, беручи до уваги покращення регулятивної бази у цій сфері, та обговоренню шляхів масштабування сталого фінансування України для забезпечення високої інвестиційної ефективності та запровадження кращих міжнародних практик на ринку цінних паперів.

Довідково:

Валютний фонд (TCX) – це фінансова установа, яка надає довгострокові деривативи місцевої валюти у валютах граничних фінансових ринків та ринків, що розвиваються, своїм інвесторам та їхнім клієнтам. Його акціонерами є більшість великих організацій фінансового розвитку у світі та ряд профільних мікрофінансових інвесторів, зокрема ЄБРР, ЄІБ, МФК, KfW, UKAid, AFD тощо. Власний капітал фонду складає близько 700 млн доларів США. Мета фонду надавати рішення з управління валютними ризиками на ринках країн, що розвиваються (emerging) та прикордонних (frontier) ринках.

04.12.2019

Відбулася презентація спільного з ЄІБ проєкту фінансування підприємств АПК

28 листопада відбулася презентація спільного з Європейським інвестиційним банком проєкту «Основний кредит для аграрної галузі – Україна». Участь у заході взяли представники українських банків, професійних об'єднань, які працюють в аграрному секторі, навчальних та науково-дослідних установ.

Одним з пріоритетних напрямків роботи Уряду є розширення доступних та ефективних джерел для фінансування малих та середніх підприємств, зокрема в аграрній галузі.

«Проєкт спрямований саме на підтримку малого та середнього бізнесу в аграрному секторі економіки, побудову виробничих ланцюгів від вирощування до виробництва і має велике значення для подальшого розвитку економіки України. Запрошую представників банківської спільноти долучитися до його реалізації та активніше кредитувати українські аграрні компанії, - сказав Юрій Гелетій, заступник Міністра з питань європейської інтеграції у своєму вступному слові. - Також хочу подякувати за підтримку наших міжнародних партнерів - Європейський інвестиційний банк, який надає фінансові ресурси для реалізації інвестиційних проектів в Україні і залучає необхідну для цього технічну допомогу».

Під час презентації учасники ознайомились з особливостями проєкту та технічної допомоги, яка доступна як потенційним банкам-учасникам, так і безпосереднім отримувачам фінансових ресурсів – малим та середнім підприємствам аграрної сфери, навчальним закладам із спеціалізацією в агробізнесі, науково-дослідним установам тощо.

Проєкт передбачає фінансування з боку ЄІБ в розмірі 400 млн євро та співфінансування погоджених проектів з інших джерел (кредити банків-учасників або власні кошти підприємств). В рамках проекту планується надання довгострокового фінансування за такими напрямами:

первинне виробництво зернових та олійних культур;

розвиток, модернізація та сертифікація потужностей для сушки, очистки, сортування, тестування і зберігання зернових та олійних культур;

реконструкція виробничих потужностей аквакультури та рибного господарства;

обладнання та інфраструктура для рибопереробки та консервування;

дослідні станції, випробувальні лабораторії, обладнання для досліджень та професійного навчання, служби поширення сільськогосподарських знань та сертифікації, системи контролю та моніторингу рибного господарства.

Кошти проекту будуть надані малим та середнім підприємствам аграрної галузі України через відібрані Мінфіном та погоджені з ЄІБ комерційні банки. Термін надання кредитів становитиме 10 років.

Ознайомитися з вимогами до банків-учасників спільного з ЄІБ проєкту «Основний кредит для аграрної галузі – Україна» можна тут: https://bit.ly/2L6ivRL; https://bit.ly/2L5B60d; https://bit.ly/2DomDsa

29.11.2019

Відбувся перегляд портфеля проєктів Світового банку в Україні

26 листопада відбувся перегляд портфелю проєктів Світового банку в Україні за участю представників Міністерства фінансів, державних органів та установ-бенефіціарів.

В цьому році такий перегляд проходить вдруге. Під час перегляду сторони обговорили поточний стан підготовки та реалізації спільних проєктів, а також узгодили план заходів на наступний період, розглянули проблемні питання в рамках проєктів та узгодили подальші кроки щодо їх усунення.

Директор Департаменту міжнародних фінансових проектів Міністерства фінансів України Катерина Елішиєва подякувала за інвестиційну та консультативну допомогу, надану Світовим банком в рамках співпраці, відмітила позитивні результати впровадження спільних проєктів і водночас необхідність подальшого підвищення показників вибірки коштів позик кінцевими бенефіціарами.

Україна впроваджує 9 спільних із Світовим банком проєктів на суму 2,6 млрд доларів. Загальна сума використання коштів Банку від початку реалізації проєктів складає 901,6 млн доларів.

В поточному році сума вибірки коштів склала 184,9 млн доларів, що на 17,7% більше ніж за аналогічний період 2018 року. Зокрема, до кінця поточного року очікується збільшення вибірки коштів ще на 34 млн доларів завдяки надходженню до загального фонду державного бюджету коштів за проєктами «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» та «Модернізація системи соціальної підтримки населення України».

Пришвидшення реалізації спільних інвестиційних проектів відбулося після затвердження Концепції співпраці з МФО та створення робочої групи під головуванням Міністра фінансів Оксани Маркарової.

Спільні з Світовим банкам проєкти спрямовані на покращення стану автомобільних доріг України, модернізацію енергетичної галузі, впровадження земельної реформи; підвищення якості медичних послуг; ефективності соціальної допомоги; покращення послуг з водопостачання, водовідведення та утилізації твердих побутових відходів, тощо.

Довідково:

Світовий банк відіграє важливу роль у наданні фінансової та технічної допомоги для України при цілісному та системному переході до ринкової економіки, починаючи з часів вступу нашої держави до цієї інституції у 1992 р. Банк надає значну підтримку у реформах банківського і фінансового секторів, удосконаленні системи соціальної допомоги, підвищенні якості та покращенні умов бізнес-середовища. 20 червня 2017 року Рада Директорів Світового банку схвалила Концепцію партнерства Світового банку з Україною на 2017-2021 роки. Головною метою Концепції є сприяння сталому та комплексному відновленню економіки України.

27.11.2019

Відбувся перегляд портфеля проектів Європейського інвестиційного банку в Україні

Юрій Гелетій, заступник Міністра фінансів з питань європейської інтеграції взяв участь у черговому спільному перегляді портфеля проєктів Європейського інвестиційного банку в Україні, що відбувся 08 листопада 2019 року.

В цьому році такий перегляд проходить вдруге. Під час перегляду сторони обговорюють поточний стан підготовки та реалізації спільних проєктів, а також узгоджують план заходів на наступний період.

Спільні з ЄІБ проекти спрямовані на покращення стану автомобільних доріг України, модернізацію енергетичної галузі, розвиток муніципальної та залізничної інфраструктури, підтримку малого та середнього бізнесу, відновлення інфраструктури Донецької і Луганської областей.

За період співпраці України з ЄІБ було профінансовано проєктів на загальну суму 5,9 млрд євро. Частина цих проектів впроваджується в державному секторі. Станом на сьогодні на стадії реалізації знаходиться 15 проєктів на суму 3,2 млрд євро.

«Ми налагодили постійну комунікацію в рамках проєктів ЄІБ, а їх на сьогодні в суверенному портфелі проектів МФО найбільша кількість. Також ведеться активна робота з підготовки нових проєктів, зокрема в напрямку підвищення енергоефективності, в інфраструктурній, енергетичній сфері тощо. Ми надзвичайно цінуємо успішну співпрацю і сподіваємося, що Банк і надалі буде підтримувати та інвестувати у розвиток економіки нашої держави», - сказав Юрій Гелетій.

Для того, щоб пришвидшити реалізацію спільних інвестиційних проектів Мінфін створив робочу групу під головуванням Міністра фінансів Оксани Маркарової для вирішення проблемних питань співпраці з МФО та затвердив Концепцію співпраці з ними.

Юрій Гелетій нагадав, що проблемні питання реалізації проєктів можуть вирішуватися тільки спільними зусиллями всіх учасників процесу і подякував команді ЄІБ за проведення семінару-тренінгу для представників лінійних міністерств та відповідальних державних установ. Учасники ознайомились із особливостями проєктного циклу в ЄІБ, практиками та процедурами в сфері закупівель, екологічних та соціальних стандартів.

08.11.2019

Відбувся перший перегляд портфеля проєктів Кредитної установи для відбудови (KfW)

31 жовтня відбувся перший перегляд портфелю проектів Кредитної установи для відбудови (KfW) за участю представників Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів, державних органів та установ-бенефіціарів.

Протягом перегляду сторони обговорили поточний стан підготовки та реалізації проєктів, а також узгодили план заходів на наступне півріччя.

Катерина Елішиєва, директор Департаменту міжнародних фінансових проєктів Міністерства фінансів подякувала Уряду Федеративної республіки Німеччина та KfW за підтримку реформ, які впроваджуються Україною. Проєкти KfW охоплюють широкий спектр секторів: фінансовий, енергетичний, комунальну інфраструктуру, підтримку постраждалих районів Донецької та Луганської областей, розвиток малого та середнього бізнесу. Загальна підтримка України урядом Німеччини через Кредитну установу для відбудови складає більше 1 млрд євро.

В рамках співпраці України з KfW в державному секторі успішно завершено реалізацію трьох проєктів вартістю 217 млн євро, вибірка коштів за якими склала 100%. Наразі триває реалізація трьох інвестиційних проєктів на суму 207,5 млн євро, з яких на сьогодні використано 18,5 млн євро, а саме:

«Проєкт муніципального водного господарства м. Чернівці, стадія I»;

-«Підвищення ефективності передачі електроенергії (модернізація підстанцій)» НЕК Укренерго;

«Реконструкція підстанцій у східній частині України» НЕК Укренерго.

Для того, щоб пришвидшити реалізацію спільних інвестиційних проектів Мінфін затвердив Концепцію співпраці з МФО і створив робочу групу під головуванням Міністра фінансів Оксани Маркарової.

Проблемні питання реалізації проектів можуть вирішуватися тільки спільними зусиллями всіх учасників процесу. Важливо, щоби відповідальні державні установи та міністерства своєчасно реагували на проблеми чи затримки у виконанні запланованих заходів. Це дозволить підвищити темпи впровадження проєктів та збільшити обсяг фінансової підтримки з боку міжнародних фінансових організацій.

Довідково:

Кредитна установа для відбудови (KfW) – державний банк, що є лідером серед банків Німеччини у сприянні економічному розвитку Німеччини, Європи та світу. KfW фінансує розвиток економічної та соціальної інфраструктури та проводить заходи щодо захисту ресурсів та охорони навколишнього середовища в більш ніж 50 країнах світу. В Україні установа працює з 1996 року і діє через Німецько-Український Фонд.

31.10.2019

Відбувся перегляд портфеля проектів Європейського банку реконструкції та розвитку в Україні

Заступник Міністра фінансів з питань європейської інтеграції Юрій Гелетій взяв участь у черговому Спільному перегляді портфеля проєктів Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) в Україні.

Такі перегляди відбуваються раз на півріччя. Протягом перегляду сторони обговорюють поточний стан підготовки та реалізації проєктів, а також узгоджують план заходів на наступне півріччя.

На сьогоднішній день обсяг портфелю ЄБРР в Україні (загальна сума відкритих проектів) складає 3,86 млрд євро, а операційні активи (фактично вибрані кошти за відкритими проектами) становлять 2,08 млрд євро. В державному секторі наразі впроваджується 6 проектів, які фінансуються ЄБРР, на суму 1,41 млрд євро, а саме:

- «Реабілітація гідроелектростанцій»

- «Модернізація магістрального газопроводу «Уренгой-Помари-Ужгород»

- «Завершення будівництва метрополітену у м. Дніпропетровську»

- «Україна: Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій»

- «Будівництво повітряної лінії 750 кВ Запорізька АЕС – Каховка»

- «Покращення транспортно-експлуатаційного стану автомобільних доріг на підходах до м. Києва»

За дев’ять місяців поточного року ЄБРР вже інвестував в Україну понад 1 млрд євро, що є рекордним показником за останні роки співробітництва. Сторони очікують, що за результатами року Україна посяде перше місце за обсягами річних інвестицій Банку у 2019 році. «До кінця року ми плануємо ще збільшити вибірку коштів, зокрема завдяки проєктам, що реалізуються Укравтодором, Енергоатомом, а також Укренерго»- сказав Юрій Гелетій.

Для того, щоб пришвидшити реалізацію спільних інвестиційних проектів Мінфін створив робочу групу під головуванням Міністра фінансів Оксани Маркарової для вирішення проблемних питань співпраці з МФО та затвердив Концепцію співпраці з ними.

Юрій Гелетій нагадав, що проблемні питання реалізації проектів можуть вирішуватися тільки спільними зусиллями всіх учасників процесу і подякував команді ЄБРР за проведення семінару з підвищення інституційної спроможності з впровадження інвестиційних проєктів, у якому взяли участь понад 50 представників органів влади та державних установ.

ЄБРР працює в Україні з 1992 року. За цей час Банк вклав в українську економіку близько 14,6 млрд євро, профінансувавши 450 проектів. 75 відсотків цих інвестицій припадає на приватний сектор.

24.10.2019

6 млн мешканців об’єднаних територіальних громад отримали доступ до якісних адміністративних послуг.

Після запуску реформи децентралізації в Україні сформувалась 951 об’єднана територіальна громада (ОТГ). І кожна з них зіткнулась з однаковою проблемою – як на місці забезпечити громадян соціальною підтримкою.

Раніше було ніби просто, але часто незручно для людей. Щоб оформити соціальні виплати, допомогу, пільги, соцпослуги та житлові субсидії селяни, наприклад, їхали до райцентру. Тільки там був кваліфікований персонал, який фінансувався з районного бюджету і міг не тільки надати соціальні послуги, але й оформити їх в електронній формі.

Реагуючи на потреби новостворених громад, з 2017 року Міністерство соціальної політики допомагає ОТГ скоротити шлях між людиною та соціальним працівником. Дана співпраця відбувається у рамках проекту Світового банку «Модернізація системи соціальної підтримки населення України». На його фініші громади отримають те, чого у них досі не було: кваліфікованих кадри, відремонтовані приміщення для прийому людей, технічне обладнання для обробки звернень громадян.

ЩО ВЖЕ ЗРОБЛЕНО?

1. Підготовка кадрів

У 40 пілотних громадах Мінсоцполітики навчило 360 керівників та спеціалістів надавати людям повний пакет соціальних послуг через інтегровану систему соціального захисту. До кінця 2020-го року у кожній створеній громаді будуть свої фахівці.

2. Запуск нової моделі надання адмінпослуг з соціальної підтримки

Нова модель послуг працює за принципом «єдиного вікна» - всі документи оформлюються в одного спеціаліста за місцем проживання мешканця. Тепер людині не потрібно ходити по різних районних інстанціях, а раніше часто ще й доводилось їхати в інший населений пункт. Нова модель впроваджується в 548 ОТГ.

3. «Прозорі офіси»

Окремим напрямом став проект зі створення у містах сучасних центрів надання адміністративних послуг у форматі «Прозорий офіс». У такому офісі розміщені всі підрозділи соціального захисту та Пенсійного фонду, центр надання адміністративних послуг тощо. В результаті жителі в одній державній установі отримують соціальні та адміністративні послуги з питань субсидій, різних видів допомог та компенсацій, одержання пільг, призначення та перерахунку пенсій, реєстраційні послуги та інші.

У центрах функціонує електронне управління чергою. Приміщення “Прозорого офісу” обладнано під потреби людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Батьки можуть скористатися кімнатою для дітей.

Спочатку такі диво-офіси мали Дніпро, Київ, Львів, Одеса та Харків. Нині географія розширилась до 22 міст і за рік охопить 59-ть міст обласного значення та об'єднаних територіальних громад.

4. Технічне забезпечення

273 громади вже працюють на сучасному комп’ютерному обладнанні. До кінця 2020-го ще 387 об’єднаних громад будуть забезпечені технікою.

5. Інформаційна системи «Соціальна громада»

Завдяки інтегрованій інформаційній системі «Соціальна громада» створюється «електронна» справа заявника і за один робочий день файл передається до управлінь соціального захисту райдержадміністрацій. Фахівець ОТГ самостійно заповнює в електронній формі заяву та декларацію, що дозволяє уникнути помилок при заповненні документів заявником.

ЗОВСІМ СКОРО «ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ» СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ СТАНЕ РЕАЛЬНІСТЮ!!!

З 2020 року Міністерство соціальної політики запустить електронний портал послуг e-Social. На ньому кожен громадянин України через особистий кабінет зможе оформити призначення, нарахування та отримання соціальних виплат, допомог, пільг, соціальних послуг та субсидій. Нова система дозволить громадянам відстежувати стан розгляду своїх звернень. Співробітники ж ОТГ у автоматичному режимі отримуватимуть інформацію про надходження нових заявок від громадян і зможуть швидко їх опрацювати.

07.10.2019

12 вересеня відбулася зустріч з делегацією Європейського банку реконструкції та розвитку

12 вересня, Міністр фінансів Оксана Маркарова, її заступники Юрій Гелетій та Василь Шкураков, а також Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца зустрілися з делегацією Європейського банку реконструкції та розвитку на чолі з Віце-президентом Аланом Пію.

Обговорили подальшу співпрацю та збільшення обсягів кредитування ЄБРР завдяки реалізації масштабних проектів з модернізації енергетичного сектору, транспортної і міської інфраструктури, банківського сектору.

ЄБРР лишається найбільшим інституційним інвестором в Україні – з початку дев’яностих Банк кумулятивно вклав в Україну більше 13,5 млрд євро. За результатами спільної наполегливої роботи цей рік може стати рекордним для ЄБРР в Україні із загальним обсягом інвестицій понад 1 млрд євро.

13.09.2019