Новини

Мінфін підписав Договори, які дозволять АТ «Укргазвидобування» отримати EUR 51,85 млн кредиту ЄБРР під держгарантії

Акціонерне товариство «Укргазвидобування» (УГВ) отримає від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) кредит під державну гарантію на суму 51,85 мільйона євро.

Сьогодні – 31 липня 2020 року – відбулась церемонія підписання відповідних договорів в рамках проекту «Закупівля верстатів КРС та покращення енергоефективності АТ «Укргазвидобування»:

Договору гарантії між Україною та ЄБРР

Кредитної угоди між АТ «Укргазвидобування» та ЄБРР

Проектної угоди між НАК «Нафтогаз України» та ЄБРР

Перший транш кредиту обсягом 36,4 мільйона євро залучається на 9 років та другий транш в розмірі 15,45 мільйона євро - на 15 років - з 3-річним пільговим періодом. Відсоткова ставка – плаваюча (6 місячний EURIBOR+1% річних); комісія за зобов’язання - 0,5 % річних; одноразова комісія за відкриття кредиту – 1 %.

Кошти будуть використані в рамках реалізації проекту «Закупівля верстатів КРС та покращення енергоефективності АТ «Укргазвидобування» на купівлю верстатів капітального ремонту свердловин, а також заходи з підвищення енергоефективності електростанції Локачі (Волинська область).

Загалом, реалізація Проекту дозволить АТ «Укргазвидобування» збільшити ефективність видобутку природного газу та впровадити передовий досвід з підвищення енергоефективності.

«Ми вдячні нашим партнерам з ЄБРР за послідовну підтримку України на шляху до модернізації інфраструктури та підвищення ефективності роботи наших виробництв. Проект, який ми сьогодні запускаємо, надає, одночасно, кошти, які дозволять інтенсифікувати видобуток природного газу та сприятиме підвищенню енергетичної незалежності України», - зауважив Міністр фінансів України Сергій Марченко.

31.07.2020

МБРР виділить Україні 350 мільйонів доларів США на підтримку економічного відновлення та розвитку

Україна отримає від Міжнародного банку реконструкції та розвитку 350 мільйонів доларів США на підтримку проекту «Перша позика на політику розвитку у сфері економічного відновлення». Відповідне рішення 26 червня 2020 року - прийняла Рада директорів Світового банку.

Це перший проект серії позик на підтримку політики розвитку загальним обсягом 700 млн доларів США, який підтримує зусилля Уряду України в реалізації реформ за такими основними напрямами:

1) посилення демонополізації та антикорупційних інститутів, зокрема шляхом анбандлінгу власності в газовій галузі, удосконалення правової бази для концесій та зміцнення антикорупційних інститутів;

2) зміцнення ринку землі та кредитного ринку шляхом створення прозорого ринку сільськогосподарських земель з відповідними гарантіями захисту, посилення механізму врегулювання непрацюючих кредитів та нагляду за небанківськими фінансовими установами;

3) підкріплення системи соціальної підтримки шляхом збільшення розміру пенсійних виплат.

«Пандемія COVID-19 спричинила стрімкий економічний спад, що позначився на доходах простих українців і малого бізнесу, та створив додаткове навантаження на державний бюджет», - зазначив Аруп Банерджи, новопризначений Директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України. - В рамках цієї позики на політику розвитку надається 350 мільйонів доларів США на підтримку державного бюджету у скрутні часи. Світовий банк вітає зобов’язання уряду щодо реформ, спрямованих на підготовки економіки до відновлення зокрема, суттєві кроки, зроблені для зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель, та збільшення виплат вразливим групам населення похилого віку»

«Міністерство фінансів вітає рішення борду Міжнародного банку реконструкції та розвитку про виділення першого траншу. Ми високо цінуємо підтримку наших міжнародних партнерів. Адже це дозволяє нам утримувати незмінним курс України у проведенні політичних та економічних реформ, які є основою для макроекономічної стабілізації та збалансованого зростання. Кошти, виділені МБРР, надійдуть до державного бюджету, що допоможе нам скоротити його дефіцит», - зауважив заступник Міністра фінансів з питань європейської інтеграції України Юрій ГЕЛЕТІЙ.

27.06.2020

Україна отримає від Міжнародного банку реконструкції та розвитку 200 мільйонів доларів США

Україна розпочала реалізацію Програми «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство». Угода про позику щодо позику в рамках відповідного проекту була укладена 27 серпня 2019 року з Міжнародним банком реконструкції та розвитку. Сума позики – 200 мільйонів доларів США.

20 травня цього року, після здійснення Україною внутрішньодержавних процедур Угода про позику набрала чинності.

Реалізація «Програми Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України» дозволить Україні пом’якшити окремі обмеження на шляху до зростання участі приватного сектора, зокрема, малих і середніх підприємств (МСП), у сільськогосподарському ринку факторів виробництва та ринку товарів України.

З метою досягнення мети Програми заплановано:

створити Державний аграрний реєстр та відкритий до нього доступ широкому загалу;

провести інвентаризацію земель державної власності та внести відомості щодо них до Державного земельного кадастру;

розробити методологію розробки планів землекористування для об'єднаних територіальних громад;

провести супутникове картографування території України;

створити автоматизовану систему оповіщення щодо змін у Державному земельному кадастрі;

підвищити обізнаність власників та користувачів земельних ділянок щодо прав на землю та способів їх захисту;

посилити систему державного контролю на державному кордоні України з урахуванням вимог ЄС та найкращих світових практик;

розробити та ввести в експлуатацію інтерактивну інформаційну систему про безпечність харчових продуктів та вимог ринків експорту.

Заходи в рамках Проекту будуть реалізовані Виконавцями Проекту - Мінекономіки, Мінрегіоном, Мін‘юстом, Держгеокадастром, Держспоживслужбою, відповідно до Стратегії сприяння залученню приватних інвестицій у сільське господарство на період до 2023 року, схваленої розпорядженням КМУ від 5 липня 2019 р. №595-р.

15.06.2020

Підприємці зможуть брати кредити ЄБРР в гривні

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) розширює можливості для нарощення обсягів кредитування українських підприємств в національній валюті. Це стало можливим завдяки підписанню договору між Національним банком України та ЄБРР про здійснення валютних операцій своп гривня/долар США в обсязі до 500 млн доларів США.

Відповідно до повідомлення на офіційному сайті ЄБРР (https://www.ebrd.com/news/2020/ebrd-and-nbu-agree-swap-facility-to-support-ukrainian-businesses-.html), договір укладено на два роки з можливістю пролонгації. Мінімальна сума одного траншу в межах договору становить 25 млн доларів США, а мінімальний строк траншу – до 3 місяців з можливістю роловеру.

Ресурс буде спрямовано на підтримку ліквідності, поповнення оборотних коштів та фінансування торговельних операцій українських підприємств, які постраждали від карантинних обмежень, спричинених пандеміїєю коронавірусу Covid-19. Бізнес отримуватиме кредит від ЄБРР в гривні, таким чином не нестиме ризики, пов'язані з обміном валюти.

Водночас, купівля валюти Національним банком у ЄБРР на умовах своп сприятиме зростанню міжнародних резервів України, що дасть змогу посилити макрофінансову стабільність, а також позитивно позначиться на настроях учасників фінансового ринку.

Сторони очікують здійснити першу транзакцію в рамках програми своп у найближчі кілька тижнів.

ЄБРР є одним з найбільших інституційних інвесторів в Україні. Станом на початок травня 2020 року сукупний обсяг виділеного Україні Банком фінансування становить 14,82 млрд євро в рамках 464 проектів, з яких 28 (обсягом 2,52 млрд євро та 1 млрд дол США) – проекти державного сектору економіки. Станом на 01.05.2020 на державному рівні на стадії реалізації перебувають 7 спільних з ЄБРР проектів загальним обсягом позик 1 552,0 млн євро. Обсяг використання коштів позик ЄБРР за цими проектами станом на 01.05.2020 – 890,83 млн євро (57,4% загальної суми позик), у т. ч. у 2019 р. – 200,5 млн. євро.

Україна є членом ЄБРР з 13 серпня 1992 року. Міністр фінансів є Керуючим ЄБРР від України - членом Ради Керуючих ЄБРР.

08.05.2020

Україна отримає від Світового Банку 150 мільйонів доларів США

Україна отримає від Світового банку 150 мільйонів доларів США. Відповідне рішення 30 квітня 2020 року прийняла Рада Директорів банку.

Кошти будуть спрямовані на додаткове фінансування проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», який реалізовується в Україні за підтримки Світового банку з 2014 року, і будуть використані з метою розширення та вдосконалення соціальної допомоги сім’ям з низьким рівнем доходу.

Також, 50 мільйонів доларів США із загального обсягу буде направлено на заходи боротьби з поширенням пандемії COVID-19 (коронавірусу). Ці кошти допоможуть збільшити розмір та пришвидшити виплату допомоги в рамках програми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та програми житлових субсидій. Одноразові виплати будуть також надаватися літнім людям та одержувачам соціальної допомоги у зв'язку з інвалідністю.

«Тисячі українських сімей вже мають складнощі із оплатою комунальних послуг через втрату доходів. Пенсіонери не можуть дозволити собі купувати навіть найнеобхідніші ліки та продукти харчування через ріст цін. Важливо допомогти цим людям шляхом прискорення соціальних виплат та підвищення їхньої адресності», - зазначив виконуючий обов’язки Директора Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Алекс КРЕМЕР.

Залучені кошти планується використати у 2020-2022 роках.

Довідково

Проект «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», що з 02.10.2014 реалізується за рахунок позики Міжнародного банку реконструкції та розвитку (сума позики 300 млн дол. США), спрямований на підвищення ефективності соціальної допомоги та системи соціальних послуг в Україні для малозабезпечених сімей, зміцнення адміністрування надання як соціальної допомоги, так і соціальних послуг, підтримка розвитку сімейних форм опіки дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, а також дітей з обмеженими можливостями, що виховуються в інтернатних закладах.

Станом на сьогодні використання коштів позики становить 161,58 млн дол. США

Проект має завершитися 31.03.2023.

01.05.2020

Україна отримає від Світового Банку 135 мільйонів доларів

Україна отримає від Світового Банку 135 мільйонів доларів. Відповідне рішення сьогодні – 28 квітня 2020 року - прийняла Рада директорів банку.

Кошти будуть спрямовані на додаткове фінансування Проєкту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», який реалізовується в Україні за підтримки Світового банку з 2015 року.

Передбачається, що 35 мільйонів доларів з цієї суми буде спрямовано на заходи посилення захисту населення та протидії поширенню епідемії COVID-19.

Іншу частину коштів буде використано на закупівлю сучасного обладнання для відділень екстреної (невідкладної) медичної допомоги та посилення спроможності лікарень надавати якісну допомогу при інсультах в регіонах України, а також на інші заходи в рамках впровадження реформи системи охорони здоров’я та зміцнення потенціалу Національної служби охорони здоров’я України.

«Це додаткове фінансування допоможе Україні в оновленні приблизно 40 відділень екстреної медичної допомоги та інсультних відділень, забезпечуючи можливість лікарням проводити складні медичні процедури із використанням високотехнологічного обладнання та відповідних протоколів лікування», - зазначив Алекс Кремер, виконуючий обов’язки Директора Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України.

Довідково

Проєкт «Поліпшення охорони здоров'я на службі у людей», що фінансується за рахунок позики Міжнародного банку реконструкції та розвитку (№ 8475-UA) у сумі 214,73 мільйона доларів США, реалізується з 15.06.2015 та спрямований на модернізацію системи охорони здоров’я у восьми областях України (надається допомога у відновленні міських лікарень та фельдшерсько-акушерських пунктів у сільській місцевості, закупівлі сучасного обладнання та покращенні якості медичних послуг), підтримку реформ в секторі охорони здоров’я, покращення надання послуг (зокрема реформа первинної та вторинної ланок, рання діагностика та лікування серцево-судинних та онкологічних захворювань), а також підвищення ефективності системи охорони здоров’я в цілому.

Станом на сьогодні використання коштів позики становить 133,28 млн дол. США

Проект має завершитися 31.03.2022.

28.04.2020

За обсягами річних інвестицій Україна, вперше за багато років співпраці, вийшла на друге місце серед країн, з якими працює ЄБРР

За результатами 2019 року наша країна вперше за багато років співпраці вийшла на друге місце серед країн операцій ЄБРР за обсягами річних інвестицій. Про це йдеться у прес-релізі на сайті Європейського банку реконструкції та розвитку.

Таке досягнення стало можливим завдяки надзвичайно ефективному діалогу між українським Урядом та ЄБРР, а також незмінності ключових підходів Уряду щодо основних напрямів реформ - зменшення ролі держави в економіці, покращення інвестиційного клімату.

У 2019 році ЄБРР схвалив для України 51 проект загальним обсягом 1,1 млрд. євро, з яких 680 млн. євро класифіковано як «зелені» інвестиції. За часткою «зелених» інвестицій Україна посіла перше місце серед країн-отримувачів фінансування від ЄБРР

Маттео Патроне, керуючий директор ЄБРР, Східна Європа та Кавказ, відмітив: «Я дуже пишаюся своєю командою та всіма колегами з Банку, хто зробив можливим цей успіх. Унікальне поєднання їх професіоналізму, рішучості та пристрасті зробило це можливим. Я також вдячний нашим акціонерам та їх представникам у Раді директорів Банку за рішучу підтримку нашої діяльності протягом 2019 року. ЄБРР вкотре демонструє приклад і допомагає Україні в тих сферах, де наші ресурси та навички їй потрібні найбільше».

Міністр фінансів України Оксана Маркарова, яка одночасно є Керуючим в ЄБРР від України, зазначила: «Ми глибоко цінуємо увесь спектр допомоги, яку надає Україні ЄБРР, починаючи від власне проектного фінансування у державному та недержавному секторах до підтримки у впровадженні різноманітних пріоритетних реформ у фінансовій, енергетичній, інфраструктурній та інших сферах. Банк є відкритим до застосування нових фінансових інструментів, наприклад, 2019 року брав участь у випуску облігацій державними компаніями НАК "Нафтогаз України" та АТ "Українська залізниця", тим самим сприяючи розвитку ринку корпоративних облігацій у країні».

17.01.2020

Парламент ратифікував угоду з ЄІБ про фінансування добудови метрополітену у Харкові

Верховна Рада ратифікувала Фінансову угоду між Україною та Європейським інвестиційним банком щодо фінансування продовження третьої лінії метрополітену у місті Харків. Відповідне рішення підтримали 337 народних депутатів.

Ратифікація угоди дозволить запустити інвестиційний проєкт «Подовження третьої лінії метрополітену у місті Харків» за участі Європейського інвестиційного банку у розмірі 160 мільйонів євро. Проєкт також співфінансується за рахунок коштів Європейського банку реконструкції та розвитку в обсязі 160 млн євро та коштів місцевого бюджету міста Харків. Реалізація проєкту сприятиме розвитку мережі громадського транспорту та підвищить рівень комфорту для кожного мешканця міста.

Проєкт передбачає будівництво нової ділянки третьої лінії метро з двома станціями: "Державінська" та "Одеська", а також електродепо "Олексіївське" (потужністю 100 вагонів зі сполучною гілкою до третьої лінії метро), що втричі скоротить час поїздки від центру міста до південних спальних районів. Також планується придбання нового рухомого складу.

Реалізація проєкту розвантажить наземну частину транспортної інфраструктури та, як наслідок, поліпшить екологічну ситуацію у місті.

05.12.2019

Інноваційні фінансові інструменти — шлях до швидкого оновлення інфраструктури

4 грудня відбулась конференція «Фінансування на муніципальному рівні в Україні», організована Міністерством фінансів спільно з фондом TCX та міжнародними партнерами.

Конференція була присвячена обговоренню інвестиційних стратегій та налагодженню ефективного діалогу з представниками регіонів, обміну досвідом та рекомендаціями, як готувати інвестиційні проєкти за підтримки МФО, ефективно співпрацювати з міжнародними партнерами, управляти валютним, відсотковим ризиками та залучати інвестиції у регіони, в тому числі шляхом випуску муніципальних облігацій.

Участь у заході взяли представники місцевої влади Києва, Житомира, Чернігова, Запоріжжя, Харкова, Кривого Рогу, Івано-Франківська, Сум та Вінниці, а також представники міжнародних фінансових організацій (ЄБРР, ЄІБ, МФК, НЕФКО, KfV), Європейського Союзу, дипломатичних установ, Національного банку України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, комерційних банків та інших фінансових посередників, що залучені до роботи на ринку муніципальних запозичень.

У своєму вітальному слові Юрій Гелетій, заступник міністра фінансів з питань європейської інтеграції, підкреслив важливість розвитку регіонів для економічного добробуту України: «Ця конференція є майданчиком, який об’єднав представників уряду, місцевої влади, донорів, фінансового сектору та експертів з метою розширення фінансових можливостей регіонів та використання нових фінансових інструментів».

Юрій Буца, Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом, модерував панель «Виклики у фінансуванні муніципальної інфраструктури - погляд з точки зору мерів/Challenges in financing municipal infrastructure – the Mayors’ perspective», присвячену практичному досвіду, проблемним питанням, перспективам використання наявних фінансових інструментів із залучення інвестицій у муніципальну інфраструктуру, шляхам управління ризиками та розширення фінансування у національній валюті.

Увага була приділена огляду поточного стану та перспективам розвитку ринку муніципальних облігацій в Україні, наявним можливостям та перепонам, беручи до уваги покращення регулятивної бази у цій сфері, та обговоренню шляхів масштабування сталого фінансування України для забезпечення високої інвестиційної ефективності та запровадження кращих міжнародних практик на ринку цінних паперів.

Довідково:

Валютний фонд (TCX) – це фінансова установа, яка надає довгострокові деривативи місцевої валюти у валютах граничних фінансових ринків та ринків, що розвиваються, своїм інвесторам та їхнім клієнтам. Його акціонерами є більшість великих організацій фінансового розвитку у світі та ряд профільних мікрофінансових інвесторів, зокрема ЄБРР, ЄІБ, МФК, KfW, UKAid, AFD тощо. Власний капітал фонду складає близько 700 млн доларів США. Мета фонду надавати рішення з управління валютними ризиками на ринках країн, що розвиваються (emerging) та прикордонних (frontier) ринках.

04.12.2019

Відбулася презентація спільного з ЄІБ проєкту фінансування підприємств АПК

28 листопада відбулася презентація спільного з Європейським інвестиційним банком проєкту «Основний кредит для аграрної галузі – Україна». Участь у заході взяли представники українських банків, професійних об'єднань, які працюють в аграрному секторі, навчальних та науково-дослідних установ.

Одним з пріоритетних напрямків роботи Уряду є розширення доступних та ефективних джерел для фінансування малих та середніх підприємств, зокрема в аграрній галузі.

«Проєкт спрямований саме на підтримку малого та середнього бізнесу в аграрному секторі економіки, побудову виробничих ланцюгів від вирощування до виробництва і має велике значення для подальшого розвитку економіки України. Запрошую представників банківської спільноти долучитися до його реалізації та активніше кредитувати українські аграрні компанії, - сказав Юрій Гелетій, заступник Міністра з питань європейської інтеграції у своєму вступному слові. - Також хочу подякувати за підтримку наших міжнародних партнерів - Європейський інвестиційний банк, який надає фінансові ресурси для реалізації інвестиційних проектів в Україні і залучає необхідну для цього технічну допомогу».

Під час презентації учасники ознайомились з особливостями проєкту та технічної допомоги, яка доступна як потенційним банкам-учасникам, так і безпосереднім отримувачам фінансових ресурсів – малим та середнім підприємствам аграрної сфери, навчальним закладам із спеціалізацією в агробізнесі, науково-дослідним установам тощо.

Проєкт передбачає фінансування з боку ЄІБ в розмірі 400 млн євро та співфінансування погоджених проектів з інших джерел (кредити банків-учасників або власні кошти підприємств). В рамках проекту планується надання довгострокового фінансування за такими напрямами:

первинне виробництво зернових та олійних культур;

розвиток, модернізація та сертифікація потужностей для сушки, очистки, сортування, тестування і зберігання зернових та олійних культур;

реконструкція виробничих потужностей аквакультури та рибного господарства;

обладнання та інфраструктура для рибопереробки та консервування;

дослідні станції, випробувальні лабораторії, обладнання для досліджень та професійного навчання, служби поширення сільськогосподарських знань та сертифікації, системи контролю та моніторингу рибного господарства.

Кошти проекту будуть надані малим та середнім підприємствам аграрної галузі України через відібрані Мінфіном та погоджені з ЄІБ комерційні банки. Термін надання кредитів становитиме 10 років.

Ознайомитися з вимогами до банків-учасників спільного з ЄІБ проєкту «Основний кредит для аграрної галузі – Україна» можна тут: https://bit.ly/2L6ivRL; https://bit.ly/2L5B60d; https://bit.ly/2DomDsa

29.11.2019