Новини

Міністр фінансів України Сергій Марченко провів зустріч з представниками ЄБРР

9 вересня, Міністр фінансів України Сергій Марченко провів зустріч з Керуючим директором ЄБРР з фінансових інституцій Френсісом Маліжем та Директором ЄБРР в країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне.

Також у зустрічі взяв участь заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук.

Основними темами для обговорення були реформування державних банків України, реструктуризація Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, результати роботи поточних проектів та плани на подальшу співпрацю.

“На даний момент Уряд України вже затвердив основні напрями діяльності “Укрексімбанку”, “Ощадбанку”, “ПриватБанку” та схвалив стратегії розвитку “Укрексімбанку” і “ПриватБанку”. Стратегія розвитку “Ощадбанку” знаходиться в Секретаріаті Кабінету Міністрів України і найближчим часом буде розглянута на засіданні Уряду”, – зазначив Сергій Марченко.

У рамках зустрічі обговорили умови майбутньої співпраці та надання ЄБРР довгострокового фінансування у формі субординованого кредиту з можливістю конвертації в акції АТ “Ощадбанк”. Основними умовами ЄБРР, які передують надання позики, є:

погодження з боку Кабінету Міністрів України стратегії розвитку Ощадбанку на 2021-2025 роки;

розробка та погодження з Міністерством фінансів України плану приватизації та стратегії виходу держави з капіталу Ощадбанку;

оновлення, спільно з ЄБРР, програми трансформації Ощадбанку.

За словами Френсіса Маліжа, фінансування “Ощадбанку” є одним із стратегічних проектів Європейського банку реконструкції та розвитку у Східній Європі. ЄБРР готовий за необхідності залучатися в процес та консультувати Українську Сторону для пришвидшення досягнення результатів.

09.09.2021

Депутати підтримали проект Закону України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво (асигнування 2012 - 2019 років)»

15 червня 2021 року на засіданні Верховної Ради України депутати підтримали проект Закону України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво (асигнування 2012 - 2019 років)». Міністерство фінансів України підготувало проект на виконання вимог статті 9 Закону України «Про міжнародні договори України».

Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина, підписана 17.12.2020, носить рамковий характер та забезпечить прискорення процедури укладення за рішенням Уряду України окремих угод та договорів з Кредитною установою для відбудови (KfW) за проектами, попередні домовленості щодо яких було досягнуто під час Українсько-Німецьких міжурядових перемовин.

Ратифікація цієї Угоди створить правові підстави для можливості залучення Урядом України від KfW пільгового кредитного фінансування на загальну суму до 214,55 млн євро та грантового фінансування обсягом до 38,9 млн євро.

Довідково

Угодою визначено узагальнений перелік інвестиційних проектів у сфері енергетики, інфраструктури, підприємництва тощо, грантів для супроводу інвестиційних проектів та окремих грантів, які спрямовуватимуться на фінансування проектів у сфері освіти та розвитку місцевого самоврядування, та основні умови залучення ресурсів KfW.

Фінансові умови залучення кредитних ресурсів: термін – 30 років, в тому числі пільговий період – 10 років; процентна ставка – 2 % річних; комісія за зобов’язання – 0,25 % річних.

16.06.2021

Представники Мінфіну та Європейського банку реконструкції та розвитку провели перегляд портфелю спільних проектів

25 травня відбувся перегляд портфеля проектів Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), участь в якому взяв заступник Міністра фінансів України Олександр Кава.

На початку зустрічі сторони відзначили, що 2020 рік був успішним та продуктивним для реалізації проектів, які фінансуються за кредитні кошти ЄБРР. Наприкінці 2020 минулого року Україна та ЄБРР підписали угоди в рамках двох нових проектів:

«Розвиток транс’європейської транспортної мережі (Україна – дорожні коридори)» загальним обсягом кредиту 450 млн євро на будівництво Північної об’їзної автомагістралі Львова та капітального ремонту швидкісного шосе М-05 Київ – Одеса в Одеській, Кіровоградській, Миколаївській та Черкаській областях;

«Проект розвитку АТ «Укрпошта» (Логістична мережа та Сільське відділення)» загальним обсягом кредиту - 63 млн євро.

Окрім того, у січні 2021 року набрали чинності Гарантійна угода між Україною та ЄБРР та Угода про надання кредиту між АТ «Укрзалізниця» та ЄБРР в рамках проекту «Електрифікація залізничного напрямку Долинська – Миколаїв – Колосівка», на реалізацію якого залучено 150 млн євро.

У ході обговорення питань представники Міністерства фінансів, відповідальні виконавці та бенефіціари проектів спільно з ЄБРР розглянули поточний стан підготовки та реалізації проектів, а також узгодили план дій на наступний період.

«Кредитний ресурс ЄБРР дає можливість Уряду реалізувати важливі проекти в сфері інфраструктури та енергетики. Ці пріоритетні напрямки є необхідною передумовою для досягнення випереджаючих темпів росту вітчизняної економіки та стимулом для розвитку базових галузей промисловості», - підсумував Олександр Кава.

25.05.2021

Представники Мінфіну та Німецького банку розвитку «Кредитна установа для відбудови» (KfW) здійснили перегляд портфелю спільних проектів

8 квітня відбувся другий перегляд портфелю проектів Кредитної установи для відбудови (KfW) в Україні за участю представників Посольства, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів та інших державних органів та установ.

У ході обговорення питань було відзначено, що у рамках співпраці Уряду України з KfW наразі триває реалізація трьох інвестиційних проектів обсягом 207,5 млн євро, з яких станом на 01 квітня 2021 р. використано 53,38 млн євро (25,7 %).

Зокрема, учасники онлайн зустрічі виокремили успішну реалізацію в Україні грантових проектів, що відбуваються за підтримки KfW. Наприклад, в рамках реалізації програми «Financе East» Фонд розвитку підприємництва активно впроваджує проект «Підтримка ЄС для сходу України», метою якого є фінансова підтримка мікро, малого та середнього підприємництва (ММСП) через установи, які є партнерами Фонду ( ТОВ «ОТП Лізинг», АТ «Ощадбанк» та АБ «Укргазбанк»). З початку реалізації цього Проекту установи – партнери профінансували 119 ММСП, а також компенсували вартість придбаних підприємцями 271 одиниць різної техніки, обладнання та устаткування тощо, загальною вартістю 602,5 млн грн.

Під час виступу заступник Міністра фінансів - Олександр Кава подякував представникам Уряду ФРН, Посольства Німеччини в Україні та KfW за підтримку та значний внесок у розвиток енергетичного сектору, інфраструктури, енергоефективності та підприємництва, а також соціальної інфраструктури в Україні.

“Впевнений, що укладення двосторонньої рамкової міжурядової Угоди надасть необхідного імпульсу для більш ефективної співпраці та підготовки як кредитних, так і грантових проектів і переходу до їх реалізації”, - наголосив заступник Міністра.

Окрім того, Олександр Кава повідомив, що сьогодні Міністерство фінансів активно працює над питанням ратифікації Верховною Радою України рамкової Угоди між Урядом України та Урядом ФРН про фінансове співробітництво (асигнування за 2012-2019 років), яка була укладена 17 грудня 2020 року.

08.04.2021

Відбулася зустріч Міністра фінансів України з Президентом Європейського банку реконструкції та розвитку

23 березня Міністр фінансів Сергій Марченко зустрівся з Президентом Європейського банку реконструкції та розвитку пані Оділь Рено-Бассо під час її першого закордонного візиту у якості новообраного Президента.

У зустрічі також взяли участь заступники Міністра фінансів Юрій Драганчук та Олександр Кава та урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца.

У 2020 році через пандемію коронавірусу COVID-19 темпи реалізації проектів, які підтримуються ЄБРР, сповільнилися порівняно з 2019 роком. Незважаючи на це, завдяки ефективній співпраці Української сторони та ЄБРР у 2020 році було укладено угоди обсягом 643,5 млн євро у різних секторах.

«Співпраця з ЄБРР є дуже важливим ключем у розвитку різних сфер України. У минулому році під час пандемії ми мали ряд карантинних заходів, проте ми змогли укласти угоди щодо важливих проектів таких як: «Проект розвитку АТ «Укрпошта» (Логістична мережа та Сільське відділення)» та «Розвиток транс’європейської транспортної мережі». Також я хочу подякувати ЄБРР за проекти з підтримки ліквідності ДП «Украерорух» та АТ «Укрзалізниця», - зазначив Міністр фінансів.

Крім того, на зустрічі було обговорено тему приєднання Ощадбанку до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що є першим кроком на шляху входження ЄБРР до капіталу банку.

«На розгляд Кабінету Міністрів України вже подано законопроект про приєднання Ощадбанку до системи гарантування вкладів фізичних осіб, ми очікуємо на швидку реакцію. Також найближчим часом планується подати на схвалення Уряду Стратегію розвитку Ощадбанку на 2021-2024 роки», - сказав заступник Міністра фінансів Юрій Драганчук.

Міністр фінансів зазначив, що в Україні зацікавлені у якнайшвидшій стабілізації ринку енергетики і додав про можливість випуску облігацій, гарантованих державою на міжнародних ринках капіталів, для покриття боргу перед виробниками альтернативної енергії у першому півріччі 2021 року.

Президент ЄБРР зауважила, що Банк зацікавлений у розвитку інфраструктури та співпраці з публічним сектором в Україні і наголосила, що дуже важливо мати постійний діалог двох сторін.

Резюмуючи, у подальшій співпраці з ЄБРР важливим питаннями будуть підтримка Банком реалізації проектів у публічному секторі, збільшення рівня інвестицій для впровадження проектів модернізації й подальшого розвитку транспортної інфраструктури в Україні, підтримки енергетичного сектору та інших важливих проектів.

23.03.2021

Представники Мінфіну та Світового банку провели онлайн тренінг щодо моніторингу показників результативності за міжнародними інвестиційними проектами

10 березня представники Міністерства фінансів та Світового банку провели спільний навчальний он-лайн тренінг щодо підходу та методики встановлення і проведення моніторингу показників результативності за проектами економічного і соціального розвитку, для реалізації яких держава залучає кредитні кошти міжнародних фінансових організацій, а саме Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР), Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) та Кредитної установи для відбудови (КfW) і Європейського співтовариства з атомної енергії (Євратом).

Даний тренінг був спрямований на підвищення інституційної спроможності відповідальних виконавців та бенефіціарів інвестиційних проектів щодо визначення показників, які дозволять оцінити стан досягнення мети проектів та виміряти результати, отримані у ході їх реалізації, а також оцінки від їх впровадження.

У тренінгу взяли участь представники, Мінекономіки, Міненерго, МОЗ, Міндовкілля, Мінсоцполітики, Мінінфраструктури, МОН, Мінреінтеграції, Мінрегіону, Укравтодору, ПрАТ «Укргідроенерго», НЕК «Укренерго», АТ «Українська залізниця», АТ «Укрексімбанк», НАК «Нафтогаз», Харківської, Дніпровської, Чернівецької міських рад та бенефіціарів проектів – усього понад 80 осіб.

Зазначений захід відбувся в рамках вдосконалення проектів, забезпечення функціонування цілісної системи їх реалізації та належної інституційної спроможності проведення моніторингу та впровадження.

Довідково

Станом на 01.03.2021 на стадії реалізації перебувають 40 спільних з МФО проектів, загальна сума позик за якими становить 5 656,04 млн євро та 3 088,04 млн дол. США, з яких освоєно 1 725,41 млн дол. США та 1 690,16 млн євро.

На стадії підготовки перебувають 18 спільних з МФО інвестиційних проектів на загальну суму 590 млн дол. США та 2 154,85 млн євро.

10.03.2021

Владислав Криклій підписав угоду з ЄБРР про залучення 450 млн євро на капремонт траси Київ-Одеса і будівництво Північного обходу Львова

Сьогодні, 18 грудня, Європейський банк реконструкції і розвитку та Уряд України в особі Міністра інфраструктури Владислава Криклія уклали кредитну угоду на 450 млн євро за проєктом «Розвиток транс’європейської транспортної мережі (Україна – дорожні коридори)». Кошти будуть спрямовані на капітальний ремонт автошляху М-05 Київ-Одеса та будівництво Північного обходу м. Львова.

Про це повідомив Міністр інфраструктури Владислав Криклій.

«У рамках Програми Президента «Велике будівництво» у цьому році будується рекордна кількість автошляхів. Вже оновлено понад 4 тис. км доріг по всій країні, і ми зробимо ще більше завдяки укладенню кредитної угоди з ЄБРР «Розвиток транс’європейської транспортної мережі». Реалізація цього проєкту дозволить не лише покращити стан автошляхів за маршрутами міжнародних транспортних коридорів, а й підвищити безпеку дорожнього руху на дорогах, що сполучають Україну з ЄС та Київ з Чорним морем. Вдячний нашим постійним партнерам із банку за всебічну підтримку і допомогу Україні у створенні сучасної та якісної інфраструктури для людей», - прокоментував підписання угоди очільник Міністерства.

Проєкт «Розвиток транс’європейської транспортної мережі» буде реалізований за рахунок 450 млн євро позики від ЄБРР та 450 млн євро від ЄІБ. Кошти будуть спрямовані на капітальний ремонт 5 ділянок автошляху М-05 Київ-Одеса у Черкаській, Кіровоградській, Миколаївській та Одеській областях, а також на будівництво Північного обходу м. Львова.

18.12.2020

Підписано рамкову Угоду між Урядом України та Урядом ФРН про фінансове співробітництво.

Сьогодні відбулося урочисте підписання Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво.

Це – рамкова Угода, яка визначає перелік проектів, домовленості щодо фінансування яких Урядом ФРН досягнуто під час українсько-німецьких перемовин за період 2011-2019 років.

Угодою передбачено надання на пільгових умовах кредитних ресурсів* у обсязі до 214,6 млн євро, які будуть спрямовані на реалізацію інвестиційних проектів, у тому числі для підтримки муніципалітетів, зокрема:

- у сфері енергетики (модернізація підстанцій та інтеграція української енергетичної системи до європейської об’єднаної енергосистеми);

- підтримку малого та середнього підприємництва;

- здійснення енергоефективних заходів у громадських будівлях (школи та дитячі садочки);

- реконструкцію комунальної інфраструктури в регіонах.

Окрім того, Угодою передбачається надання до 40 млн євро на безоплатній та безповоротній основі – у формі грантів, з яких 30,5 млн євро буде спрямовано на покращення системи професійної освіти та посилення місцевого самоврядування в Україні.

Міністр фінансів України Сергій Марченко висловив вдячність Уряду Німеччини, Посольству ФРН в Україні, Кредитній установі для відбудови (KfW), а також особисто Надзвичайному і Повноважному Послу ФРН в Україні пані Анці Фельдгузен за підтримку на шляху України до економічного розвитку та багаторічну співпрацю.

«Підписана сьогодні Угода між урядами України та Німеччини про фінансове співробітництво створить правові передумови для прискореної підготовки проектів та переходу до їх впровадження», – зазначив Сергій Марченко.

Також він висловив впевненість, що запропонована Німецькою стороною нова модель підготовки проектів розвитку України, щодо яких досягнуто домовленостей у 2011-2019 роках, сприятиме спрощенню процедури укладення окремих кредитних та грантових договорів.

На церемонії підписання Анка Фельдгузен підкреслила: «Ця Угода закладає надійну міжнародно-правову основу для нашого подальшого співробітництва у сфері фінансів та політики розвитку. У такий спосіб Німеччина продовжує підтримувати головні реформи у сферах децентралізації, професійного навчання та енергоефективності».

Сергій Марченко зі свого боку звернув Увагу, що Уряд України, незважаючи на розгортання пандемії COVID-19 та економічну рецесію в Україні, виконує всі міжнародні зобов’язання, забезпечує неухильність заданого курсу реформ, а також здійснює заходи задля мінімізації негативного впливу пандемії на економічну стабільність та життя громадян.

«Незважаючи на те, що спільна робота над Угодою активно велася протягом майже 10-ти місяців в умовах карантину та в онлайн-форматі, ми рухаємось вперед і маємо реальний результат. І підписання сьогодні загальної Угоди – це лише перший наш крок», – наголосив Сергій Марченко.

Міністр запевнив, що команда Мінфіну збереже такий темп і під час підготовки Угоди до ратифікації Верховною Радою України.

_________

* Умови надання кредитів Уряду ФРН: термін – 30 років, у тому числі 10 років пільгового періоду; процентна ставка – 2% річних, комісія за зобов’язання – 0,25 % річних.

17.12.2020

Сергій Марченко: «Світовий банк вчергове довів підтримку України, спрямовану на подолання наслідків пандемії COVID-19»

Сьогодні, 14 грудня, між Україною та МБРР підписано Угоду про Друге додаткове фінансування, спрямоване на подолання наслідків пандемії COVID-19, для проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України».

Мінфін у співпраці з Мінсоцполітики доклали усіх зусиль для підготовки Угоди в найкоротші строки, завдяки якій Україна зможе залучити кредит в розмірі 300 млн дол. США, 170 з яких – вже до завершення поточного року.

Міністр фінансів України Сергій Марченко висловив вдячність за конструктивну співпрацю всім учасникам переговорного процесу та зазначив наступне: «Підписання Угоди про Друге додаткове фінансування для проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України» є логічним завершенням року, в якому Світовий банк вчергове довів свою дієву підтримку, спрямовану на боротьбу з наслідками поширення COVID-19. Головна мета – це соціальна допомога і соціальні послуги для малозабезпечених сімей, а також допомога постраждалим від негативного економічного впливу пандемії COVID-19».

Це буде друге додаткове фінансування проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», який реалізується в Україні, загальна сума кредиту за яким складе 750 млн доларів США. Проект спрямований на покращення результатів діяльності системи соціальної допомоги та соціальних послуг в Україні для малозабезпечених сімей.

Виконуюча обов’язки Директора Представництва Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Клавдія Максименко подякувала за спільну роботу над Угодою і привітала всіх присутніх з тим, що вдалося підготувати її до підписання в найкоротші терміни.

«Ми підписали Угоду, яка найближчими днями почне працювати для українців. Я хочу висловити готовність Світового банку і надалі підтримувати плідну співпрацю з Урядом України – і стосовно вже запроваджених проектів, які є затвердженими, а також нових, над якими ми зараз спільно працюємо», – повідомила Клавдія Максименко.

У свою чергу Сергій Марченко наголосив, що підтримка Світового банку і оперативне прийняття важливих рішень дає надію на продовження співпраці, а також запевнив у готовності наполегливо працювати над проектами, направленими на розвиток освіти, закупівлю вакцин від COVID-19 тощо.

Підписана Угода дає змогу розпочати реалізацію нового проекту «Додаткове фінансування проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення». Також очікується підписання Угоди щодо проекту «Східна Україна: возз’єднання, відновлення та відродження (Проект 3В)», спрямованого на покращення транспортного сполучення і підтримку відновлення сільськогосподарської галузі у Луганській області.

14.12.2020

Угода з ЄІБ про надання кредиту 340 млн євро для відновлення інфраструктури Донбасу матиме позитивний вплив на більш ніж мільйон його жителів

Уряд України підписав угоду з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) за проектом «Програма з відновлення України», якою передбачено надання кредиту у сумі 340 млн євро для фінансування соціально важливих проектів, зокрема забезпечення житлом, відновлення закладів освіти та медицини, систем водопостачання та водовідведення, об’єктів енергетики та транспортних проектів.

Передусім йдеться про будівництво та відновлення великих інфраструктурних об’єктів, потреба в яких виникла внаслідок воєнних дій в окремих районах Донецької та Луганської областей, і які забезпечать місцевих жителів якісною питною водою, безперебійним електропостачанням та сучасним транспортним сполученням.

«Для мене особливо важливо вирішення гострих соціальних проблем жителів Донбасу. Цей проект дає таку можливість, і я переконаний, що позитивний вплив від його реалізації буде відчутний для більше мільйона жителів сходу України», – зазначив заступник Міністра фінансів Олександр Кава.

Підписана сьогодні Угода є наступною фазою Проекту «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України»*, обсяг позики за яким складає 200 млн євро, на сьогодні залучено на реалізацію програми 23% від загальної суми угоди.

У рамках Першої програми загалом реалізується 246 проектів загальною вартістю

6 545,1 млн.:

за 37 проектами роботи завершено;

за 152 проектами активно ведуться роботи;

за 12 проектами проведені тендерні процедури;

за 25 проектами проводяться тендерні процедури.

Мінфін продовжує системну роботу щодо співпраці з міжнародними фінансовими організаціями для надання можливості реалізації суспільно важливих проектів відповідальними виконавцями.

_________

* Угода між Україною та ЄІБ від 22.12.2014

09.12.2020