Новини

Відбувся перегляд портфеля проектів Європейського інвестиційного банку в Україні

Юрій Гелетій, заступник Міністра фінансів з питань європейської інтеграції взяв участь у черговому спільному перегляді портфеля проєктів Європейського інвестиційного банку в Україні, що відбувся 08 листопада 2019 року.

В цьому році такий перегляд проходить вдруге. Під час перегляду сторони обговорюють поточний стан підготовки та реалізації спільних проєктів, а також узгоджують план заходів на наступний період.

Спільні з ЄІБ проекти спрямовані на покращення стану автомобільних доріг України, модернізацію енергетичної галузі, розвиток муніципальної та залізничної інфраструктури, підтримку малого та середнього бізнесу, відновлення інфраструктури Донецької і Луганської областей.

За період співпраці України з ЄІБ було профінансовано проєктів на загальну суму 5,9 млрд євро. Частина цих проектів впроваджується в державному секторі. Станом на сьогодні на стадії реалізації знаходиться 15 проєктів на суму 3,2 млрд євро.

«Ми налагодили постійну комунікацію в рамках проєктів ЄІБ, а їх на сьогодні в суверенному портфелі проектів МФО найбільша кількість. Також ведеться активна робота з підготовки нових проєктів, зокрема в напрямку підвищення енергоефективності, в інфраструктурній, енергетичній сфері тощо. Ми надзвичайно цінуємо успішну співпрацю і сподіваємося, що Банк і надалі буде підтримувати та інвестувати у розвиток економіки нашої держави», - сказав Юрій Гелетій.

Для того, щоб пришвидшити реалізацію спільних інвестиційних проектів Мінфін створив робочу групу під головуванням Міністра фінансів Оксани Маркарової для вирішення проблемних питань співпраці з МФО та затвердив Концепцію співпраці з ними.

Юрій Гелетій нагадав, що проблемні питання реалізації проєктів можуть вирішуватися тільки спільними зусиллями всіх учасників процесу і подякував команді ЄІБ за проведення семінару-тренінгу для представників лінійних міністерств та відповідальних державних установ. Учасники ознайомились із особливостями проєктного циклу в ЄІБ, практиками та процедурами в сфері закупівель, екологічних та соціальних стандартів.

08.11.2019

Відбувся перший перегляд портфеля проєктів Кредитної установи для відбудови (KfW)

31 жовтня відбувся перший перегляд портфелю проектів Кредитної установи для відбудови (KfW) за участю представників Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів, державних органів та установ-бенефіціарів.

Протягом перегляду сторони обговорили поточний стан підготовки та реалізації проєктів, а також узгодили план заходів на наступне півріччя.

Катерина Елішиєва, директор Департаменту міжнародних фінансових проєктів Міністерства фінансів подякувала Уряду Федеративної республіки Німеччина та KfW за підтримку реформ, які впроваджуються Україною. Проєкти KfW охоплюють широкий спектр секторів: фінансовий, енергетичний, комунальну інфраструктуру, підтримку постраждалих районів Донецької та Луганської областей, розвиток малого та середнього бізнесу. Загальна підтримка України урядом Німеччини через Кредитну установу для відбудови складає більше 1 млрд євро.

В рамках співпраці України з KfW в державному секторі успішно завершено реалізацію трьох проєктів вартістю 217 млн євро, вибірка коштів за якими склала 100%. Наразі триває реалізація трьох інвестиційних проєктів на суму 207,5 млн євро, з яких на сьогодні використано 18,5 млн євро, а саме:

«Проєкт муніципального водного господарства м. Чернівці, стадія I»;

-«Підвищення ефективності передачі електроенергії (модернізація підстанцій)» НЕК Укренерго;

«Реконструкція підстанцій у східній частині України» НЕК Укренерго.

Для того, щоб пришвидшити реалізацію спільних інвестиційних проектів Мінфін затвердив Концепцію співпраці з МФО і створив робочу групу під головуванням Міністра фінансів Оксани Маркарової.

Проблемні питання реалізації проектів можуть вирішуватися тільки спільними зусиллями всіх учасників процесу. Важливо, щоби відповідальні державні установи та міністерства своєчасно реагували на проблеми чи затримки у виконанні запланованих заходів. Це дозволить підвищити темпи впровадження проєктів та збільшити обсяг фінансової підтримки з боку міжнародних фінансових організацій.

Довідково:

Кредитна установа для відбудови (KfW) – державний банк, що є лідером серед банків Німеччини у сприянні економічному розвитку Німеччини, Європи та світу. KfW фінансує розвиток економічної та соціальної інфраструктури та проводить заходи щодо захисту ресурсів та охорони навколишнього середовища в більш ніж 50 країнах світу. В Україні установа працює з 1996 року і діє через Німецько-Український Фонд.

31.10.2019

Відбувся перегляд портфеля проектів Європейського банку реконструкції та розвитку в Україні

Заступник Міністра фінансів з питань європейської інтеграції Юрій Гелетій взяв участь у черговому Спільному перегляді портфеля проєктів Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) в Україні.

Такі перегляди відбуваються раз на півріччя. Протягом перегляду сторони обговорюють поточний стан підготовки та реалізації проєктів, а також узгоджують план заходів на наступне півріччя.

На сьогоднішній день обсяг портфелю ЄБРР в Україні (загальна сума відкритих проектів) складає 3,86 млрд євро, а операційні активи (фактично вибрані кошти за відкритими проектами) становлять 2,08 млрд євро. В державному секторі наразі впроваджується 6 проектів, які фінансуються ЄБРР, на суму 1,41 млрд євро, а саме:

- «Реабілітація гідроелектростанцій»

- «Модернізація магістрального газопроводу «Уренгой-Помари-Ужгород»

- «Завершення будівництва метрополітену у м. Дніпропетровську»

- «Україна: Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій»

- «Будівництво повітряної лінії 750 кВ Запорізька АЕС – Каховка»

- «Покращення транспортно-експлуатаційного стану автомобільних доріг на підходах до м. Києва»

За дев’ять місяців поточного року ЄБРР вже інвестував в Україну понад 1 млрд євро, що є рекордним показником за останні роки співробітництва. Сторони очікують, що за результатами року Україна посяде перше місце за обсягами річних інвестицій Банку у 2019 році. «До кінця року ми плануємо ще збільшити вибірку коштів, зокрема завдяки проєктам, що реалізуються Укравтодором, Енергоатомом, а також Укренерго»- сказав Юрій Гелетій.

Для того, щоб пришвидшити реалізацію спільних інвестиційних проектів Мінфін створив робочу групу під головуванням Міністра фінансів Оксани Маркарової для вирішення проблемних питань співпраці з МФО та затвердив Концепцію співпраці з ними.

Юрій Гелетій нагадав, що проблемні питання реалізації проектів можуть вирішуватися тільки спільними зусиллями всіх учасників процесу і подякував команді ЄБРР за проведення семінару з підвищення інституційної спроможності з впровадження інвестиційних проєктів, у якому взяли участь понад 50 представників органів влади та державних установ.

ЄБРР працює в Україні з 1992 року. За цей час Банк вклав в українську економіку близько 14,6 млрд євро, профінансувавши 450 проектів. 75 відсотків цих інвестицій припадає на приватний сектор.

24.10.2019

6 млн мешканців об’єднаних територіальних громад отримали доступ до якісних адміністративних послуг.

Після запуску реформи децентралізації в Україні сформувалась 951 об’єднана територіальна громада (ОТГ). І кожна з них зіткнулась з однаковою проблемою – як на місці забезпечити громадян соціальною підтримкою.

Раніше було ніби просто, але часто незручно для людей. Щоб оформити соціальні виплати, допомогу, пільги, соцпослуги та житлові субсидії селяни, наприклад, їхали до райцентру. Тільки там був кваліфікований персонал, який фінансувався з районного бюджету і міг не тільки надати соціальні послуги, але й оформити їх в електронній формі.

Реагуючи на потреби новостворених громад, з 2017 року Міністерство соціальної політики допомагає ОТГ скоротити шлях між людиною та соціальним працівником. Дана співпраця відбувається у рамках проекту Світового банку «Модернізація системи соціальної підтримки населення України». На його фініші громади отримають те, чого у них досі не було: кваліфікованих кадри, відремонтовані приміщення для прийому людей, технічне обладнання для обробки звернень громадян.

ЩО ВЖЕ ЗРОБЛЕНО?

1. Підготовка кадрів

У 40 пілотних громадах Мінсоцполітики навчило 360 керівників та спеціалістів надавати людям повний пакет соціальних послуг через інтегровану систему соціального захисту. До кінця 2020-го року у кожній створеній громаді будуть свої фахівці.

2. Запуск нової моделі надання адмінпослуг з соціальної підтримки

Нова модель послуг працює за принципом «єдиного вікна» - всі документи оформлюються в одного спеціаліста за місцем проживання мешканця. Тепер людині не потрібно ходити по різних районних інстанціях, а раніше часто ще й доводилось їхати в інший населений пункт. Нова модель впроваджується в 548 ОТГ.

3. «Прозорі офіси»

Окремим напрямом став проект зі створення у містах сучасних центрів надання адміністративних послуг у форматі «Прозорий офіс». У такому офісі розміщені всі підрозділи соціального захисту та Пенсійного фонду, центр надання адміністративних послуг тощо. В результаті жителі в одній державній установі отримують соціальні та адміністративні послуги з питань субсидій, різних видів допомог та компенсацій, одержання пільг, призначення та перерахунку пенсій, реєстраційні послуги та інші.

У центрах функціонує електронне управління чергою. Приміщення “Прозорого офісу” обладнано під потреби людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Батьки можуть скористатися кімнатою для дітей.

Спочатку такі диво-офіси мали Дніпро, Київ, Львів, Одеса та Харків. Нині географія розширилась до 22 міст і за рік охопить 59-ть міст обласного значення та об'єднаних територіальних громад.

4. Технічне забезпечення

273 громади вже працюють на сучасному комп’ютерному обладнанні. До кінця 2020-го ще 387 об’єднаних громад будуть забезпечені технікою.

5. Інформаційна системи «Соціальна громада»

Завдяки інтегрованій інформаційній системі «Соціальна громада» створюється «електронна» справа заявника і за один робочий день файл передається до управлінь соціального захисту райдержадміністрацій. Фахівець ОТГ самостійно заповнює в електронній формі заяву та декларацію, що дозволяє уникнути помилок при заповненні документів заявником.

ЗОВСІМ СКОРО «ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ» СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ СТАНЕ РЕАЛЬНІСТЮ!!!

З 2020 року Міністерство соціальної політики запустить електронний портал послуг e-Social. На ньому кожен громадянин України через особистий кабінет зможе оформити призначення, нарахування та отримання соціальних виплат, допомог, пільг, соціальних послуг та субсидій. Нова система дозволить громадянам відстежувати стан розгляду своїх звернень. Співробітники ж ОТГ у автоматичному режимі отримуватимуть інформацію про надходження нових заявок від громадян і зможуть швидко їх опрацювати.

07.10.2019

12 вересеня відбулася зустріч з делегацією Європейського банку реконструкції та розвитку

12 вересня, Міністр фінансів Оксана Маркарова, її заступники Юрій Гелетій та Василь Шкураков, а також Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца зустрілися з делегацією Європейського банку реконструкції та розвитку на чолі з Віце-президентом Аланом Пію.

Обговорили подальшу співпрацю та збільшення обсягів кредитування ЄБРР завдяки реалізації масштабних проектів з модернізації енергетичного сектору, транспортної і міської інфраструктури, банківського сектору.

ЄБРР лишається найбільшим інституційним інвестором в Україні – з початку дев’яностих Банк кумулятивно вклав в Україну більше 13,5 млрд євро. За результатами спільної наполегливої роботи цей рік може стати рекордним для ЄБРР в Україні із загальним обсягом інвестицій понад 1 млрд євро.

13.09.2019

Уряд затвердив умови запуску спільного з ЄБРР та ЄІБ проєкту фінансування добудови лінії метрополітену у м. Харкові

Уряд затвердив порядок та умови використання коштів спільного проєкту ЄБРР та ЄІБ «Продовження третьої лінії метрополітену у м. Харкові». Реалізація проєкту сприятиме розвитку мережі громадського транспорту та підвищить рівень комфорту для кожного мешканця міста.

Проєкт передбачає будівництво нової ділянки третьої лінії метро з двома станціями: "Державінська" та "Одеська", а також електродепо "Олексіївське" (потужністю 100 вагонів зі сполучною гілкою до третьої лінії метро), що втричі скоротить час поїздки від центру міста до південних спальних районів. Крім того, планується придбання нового рухомого складу.

Очікується, що реалізація проєкту розвантажить наземну частину транспортної інфраструктури та, як наслідок, поліпшить екологічну ситуацію у місті.

У рамках проекту ЄБРР і ЄІБ виділяють на добудову метро в Харкові по 160 млн євро на умовах кредиту.

11.09.2019

Мінфін оголошує відбір банків для участі у спільному Проєкті України та Європейського інвестиційного банку в аграрній галузі

Міністерство фінансів України оголошує відбір комерційних банків для участі у спільному Проекті України та Європейського інвестиційного банку «Основний кредит для аграрної галузі – Україна» (Фінансова угода між Україною та ЄІБ від 28.12.2015, ратифікована Законом України від 20.09.2016 р.№1530-VIII).

Банки, які будуть відібрані для участі у Проєкті, зможуть отримати довгострокові кредитні ресурси, загальний обсяг яких складає 400 мільйонів євро, з метою подальшого кредитування підприємств аграрного сектору економіки України (зернових та олійних культур, рибних господарств (у тому числі аквакультур)).

Для участі у Проєкті банк-претендент повинен відповідати вимогам, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 №606 “Питання реалізації спільного з Європейським інвестиційним банком Проекту “Основний кредит для аграрної галузі - Україна”, та надати офіційний лист за підписом уповноваженої особи із зазначенням очікуваного обсягу фінансування в рамках Проєкту разом з документами, перелік яких затверджено вищезазначеною постановою КМУ.

Згадані вимоги разом з валютно-фінансовими умовами Проєкту також розміщені для ознайомлення на сайтах Міністерства фінансів України (https://mof.gov.ua/uk) та Укрексімбанку (https://www.eximb.com/).

Документи у запечатаному конверті подаються за адресою: Україна, 04071 м. Київ, вул. Межигірська, 11, тел.: (044) 277-54-82, 277-54-33; до уваги: Департаменту міжнародних фінансових проектів.

Одночасно еkектронні копії усіх документів у форматі PDF необхідно направити на електронну поштову скриньку: Agriapex@hq.eximb.com. Розмір одного повідомлення не повинен бути більше 10 Мб.

Звертаємо увагу, що участь будь-якого банку у Проєкті вимагає погодження Європейського інвестиційного банку, тому уся інформація та документація, надані претендентами, будуть доступними ЄІБ.

Банки, що відповідатимуть критеріям та отримали погодження ЄІБ, будуть поінформовані Міністерством фінансів України щодо подальших заходів, спрямованих на укладення з ними відповідних угод про субфінансування.

Отримати додаткову інформацію можливо звернувшись за тел. (044) 247- 89-65 або електронною поштою: Agriapex@hq.eximb.com.

30.08.2019

Світовий банк та Мінфін підписали угоду про залучення $200 млн на проект прискорення приватних інвестицій в сільське господарство

Сьогодні Міністр фінансів України Оксана Маркарова та Директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Сату Кахконен підписали Угоду про позику між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку щодо проекту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України», сума позики за яким складає 200 млн дол США.

Залучення позики дозволить створити та ввести у загальний доступ Державний аграрний реєстр, провести інвентаризацію земель державної власності та внести відомості про них до Державного земельного кадастру, розробити методологію розробки планів землекористування для об'єднаних територіальних громад, провести супутникове картографування території України, посилити систему державного контролю на державному кордоні України з урахуванням вимог ЄС та найкращих світових практик, розробити та ввести в експлуатацію інтерактивну інформаційну систему про безпечність харчових продуктів та вимог ринків експорту, створити автоматизовану систему для оповіщення усіх сторін щодо змін у Державному земельному кадастрі, підвищити обізнаність власників та користувачів земельних ділянок щодо прав на землю та способів їх захисту.

«Сільське господарство й український агробізнес загалом – це одна з ключових точок для підвищення продуктивності виробництва, підтримки економічного розвитку, і збільшення темпів зростання ВВП, що особливо важливо для нас як для Міністерства фінансів, - сказала Оксана Маркарова. - Україна, яку колись називали житницею Європи і яка зараз має потенціал стати глобальним постачальником продуктів для світу, потребує таких проектів, як цей, зокрема, для підготовки земельної реформи і прозорого відкриття ринку землі. Упевнена, його успішна реалізація стане хорошим прикладом для наступних проектів з іншими МФО, що дозволить нам збільшувати кількість інструментів для участі приватного бізнесу у розвитку агросектору».

Проект буде реалізовано рамках Стратегії сприяння залученню приватних інвестицій у сільське господарство на період до 2023 року, схваленої розпорядженням КМУ від 5 липня 2019 р. № 595. Він має на меті підтримати зусилля Уряду України, зокрема Мінагрополітики, Мінрегіону, Мін‘юсту, Держгеокадастру, Держспоживслужби, спрямовані на створення сприятливого середовища для приватних інвестицій, зокрема малих і середніх підприємств, в секторі сільського господарства та агробізнесу.

28.08.2019

Мінфін та ЄБРР допоможуть Укренерго з модернізацією електромереж

Сьогодні міністр фінансів Оксана Маркарова та керуючий директор ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне підписали Договір гарантії (Проект модернізації мережі електропередач) між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку.

Укладення договору дасть змогу НЕК Укренерго залучити 149 млн євро для реалізації цього проекту.

«Вчора ми святкували значущу для українського ринку енергетики подію і однозначний успіх Міністерства фінансів – завершення корпоратизації «Укренерго». Сьогодні ми робимо перший крок в новій історії компанії, що дозволить здійснити ряд ефективних заходів для реалізації стратегії її розвитку. І ми тішимося, що підтримка наших партнерів з ЄБРР допомагає поступово наблизитись до європейських стандартів у цій галузі», - сказала Оксана Маркарова.

Модернізація енергетичної системи передбачає, зокрема, заміну застарілого обладнання високовольтних підстанцій та встановлення автоматизованих систем керування технологічними процесами на 12 підстанціях ПрАТ "Укренерго".

Крім того, в рамках проекту буде здійснюватися:

впровадження цифрових технологій з автоматичною системою керування технологічним процесом на підстанціях, що є підґрунтям для впровадження розумних мереж енергопостачання («Smart Grid»);

запровадження безперервного дистанційного керування обладнанням підстанцій з єдиних регіональних центрів в режимі реального часу.

Фінансова кооперація за проектом «Модернізація мережі електропередачі» сприятиме посиленню енергетичної інфраструктури країни.

30.07.2019

Уряд затвердив умови запуску спільного з ЄІБ проекту фінансування підприємств АПК

Кабмін затвердив вимоги до банків-учасників спільного з Європейським інвестиційним банком проекту «Основний кредит для аграрної галузі – Україна» та валютно-фінансові умови субфінансування.

Загальна вартість проекту складає 800 млн євро. Проект передбачає фінансування з боку ЄІБ в розмірі 400 млн євро та співфінансування погоджених проектів з інших джерел (кредити банків-учасників або власні кошти підприємств.

«Міністерство фінансів активно працює над залученням довгострокових фінансових ресурсів в економіку України. Реалізація проекту позитивно вплине на бізнес-клімат, створить передумови для активізації інвестиційної діяльності, допоможе українським аграріям наростити виробничі потужності та створити нові робочі місця», - сказав Юрій Гелетій, заступник Міністра фінансів з питань європейської інтеграції.

В рамках проекту планується надання довгострокового фінансування за такими напрямами:

первинне виробництво зернових та олійних культур;

розвиток, модернізація та сертифікація потужностей для сушки, очистки, сортування, тестування і зберігання зернових та олійних культур;

реконструкція виробничих потужностей аквакультури та рибного господарства;

обладнання та інфраструктура для рибопереробки та консервування;

дослідні станції, випробувальні лабораторії, обладнання для досліджень та професійного навчання, служби поширення сільськогосподарських знань та сертифікації, системи контролю та моніторингу рибного господарства.

Кошти проекту будуть надані малим та середнім підприємствам аграрної галузі України – до 70% від загального обсягу фінансування, а 30% будуть інвестовані в інфраструктуру операторів державного сектору: дослідні станції, випробувальні лабораторії, обладнання для досліджень та професійного навчання. Кредити будуть надаватися терміном до 10 років.

Довідково:

Законом України від 20 вересня 2016 року №1530-VIII ратифіковано Фінансову угоду (Проект "Основний кредит для аграрної галузі – Україна") між Україною та Європейським інвестиційним банком.

10.07.2019