Новини

Відбулася зустріч Міністра фінансів України з Першим віце-президентом Європейського банку реконструкції та розвитку

13 березня Міністр фінансів України Сергій Марченко провів робочу зустріч з Першим віце-президентом Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Юргеном Рігтерінком.

Також у зустрічі взяли участь заступниця Міністра фінансів України Ольга Зикова та заступник Міністра фінансів з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук. Від Банку взяли участь Керуючий директор у країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне і заступник директора Ради Директорів ЄБРР в Україні Артем Шевальов.

Ключовими темами заходу стали співпраця України та Банку і пріоритети на 2024 рік, а також впровадження Урядом України реформ за чотирирічною програмою з Міжнародним валютним фондом у рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility – EFF).

Міністр фінансів України подякував керівництву ЄБРР за непохитну та рішучу підтримку України від початку повномасштабного російського вторгнення, а також за суттєве збільшення інвестицій з метою підтримки діючих та нових проєктів та розвитку економіки держави.

"ЄБРР залишається найбільшим інституційним інвестором України. Завдяки тісній співпраці Банку з Урядом, зокрема в рамках спільно напрацьованих з Міністерством фінансів ініціатив, вдалось забезпечити стабільну роботу та відновлення ключових суб’єктів критичної інфраструктури. Відновлення України має вирішальне значення для економічного зростання, і сьогодні підтримка міжнародних партнерів є надзвичайно важливою для України, враховуючи, що держава спрямовує всі свої внутрішні ресурси на протистояння агресору", - додав Сергій Марченко.

Від лютого 2022 року ЄБРР фінансує ініціативи з сприяння енергоефективності, підтримки ліквідності та стійкості роботи ключових суб’єктів господарювання державного сектору економіки, відбудови інфраструктури, забезпечення роботи приватного сектору.

В державному секторі економіки на стадії реалізації знаходиться 12 спільних з ЄБРР проєктів загальним обсягом позик близько 2,6 млрд євро.

Зміцнення енергетичної безпеки України є одним із пріоритетних напрямів роботи ЄБРР. За останні 2 роки Банк зробив значний внесок у підтримку фінансування критично важливих операційних витрат НЕК "Укренерго" та стабільності роботи системи передачі електроенергії. У 2022-2023 роках на підтримку ліквідності та стійкості роботи НЕК "Укренерго" ЄБРР виділено близько 600 млн євро, а також надано грант від Уряду Нідерландів на суму 70 млн євро.

В контексті обговорення фінансових потреб України у 2024 році, учасники зустрічі відзначили важливість співпраці України з МВФ в рамках програми EFF загальним обсягом близько 15,6 млрд доларів США.

Сергій Марченко наголосив, що Уряд України залишається відданим порядку денному умов та реформ, передбачених програмою, у тому числі у бюджетній, фінансовій та податковій сферах.

"Реалізація визначених заходів та політик допоможе підтримати макрофінансову стабільність та сприятиме європейській інтеграції України. Ми продовжуємо співпрацю та реалізацію програми. Загалом у 2024 році за умови виконання усіх необхідних кроків, ми очікуємо залучити чотири транші від МВФ на суму близько 5,4 млрд доларів США", - зазначив Міністр фінансів.

В результаті зустрічі сторони визначили пріоритетні сфери для залучення подальших інвестицій, ними залишається відновлення інфраструктури, забезпечення енергетичної безпеки та підтримка приватного сектору.

13.03.2024

Україна отримає 24 млн євро на відновлення енергетичного сектору від Кредитної установи для відбудови (KfW)

29 грудня 2023 року, Міністр фінансів України Сергій Марченко підписав Гарантійну угоду з Кредитною установою для відбудови (KfW), що дозволить залучити кредитне фінансування в рамках проекту з НЕК “Укренерго” “Підвищення ефективності передачі електроенергії (інтеграція української ОЕС до європейської об'єднаної енергосистеми) III”.

Зазначені кредитні кошти обсягом 24 млн євро будуть спрямовані на відновлення енергетичної інфраструктури, а саме підстанції НЕК “Укренерго”, що зазнала значних руйнувань внаслідок збройної агресії рф.

Під час зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Німеччини в Україні Мартіном Єгером, Міністр фінансів України подякував Уряду Німеччини за спрямовану фінансову допомогу та підтримку у збереженні стабільної роботи енергетичного сектору України.

“З початком повномасштабної збройної агресії рф Україна зіткнулася з серйозними викликами. Проте активна співпраця з міжнародними партнерами, зокрема з Німеччиною та KfW, сприяла підтримці функціонування державних інституцій, відновленню енергетичного сектору, підтримці ліквідності МСП та інших соціальних проектів. Завдяки реалізації спільних з KfW ініціатив, з лютого 2022 року було залучено близько 133 млн євро кредитних та грантових коштів на відновлення українських підстанцій”, - наголосив Сергій Марченко.

Сторони обговорили результати співпраці України з міжнародними партнерами у 2023 році, зокрема успішне завершення другого перегляду програми МВФ та шлях європейської інтеграції України. Крім того, окрему увагу було приділено фінансовим викликам та потребам на наступний рік.

Зі свого боку, Мартін Єгер зазначив, що підтримка Німеччини є непохитною та наголосив на необхідності посилювати співпрацю між країнами у наступному році.

Довідково:

Наразі обсяг портфеля діючих проектів KfW в Україні є найбільшим за всі роки співробітництва та складається з 7 діючих інвестиційних проектів на загальну суму близько 295 млн євро, з яких станом на грудень 2023 року вибірка складає 42%.

29.12.2023

Мінфін: Україна отримає грант у 50 млн євро від KfW в рамках програми "Доступні кредити 5-7-9%"

30 листопада 2023 року Міністр фінансів України Сергій Марченко підписав Угоду про грант між Україною та Кредитною установою для відбудови (KfW) на суму 50 млн євро на рефінансування Програми «Доступні кредити 5-7-9%». Кошти дозволять відшкодувати витрати на компенсацію процентної ставки за кредитами для малого і середнього бізнесу України.

Також у заході взяли участь заступниця Міністра фінансів України Ольга Зикова, заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук, керівниця штабу по Україні Федерального міністерства економічного розвитку та співробітництва (BMZ) Ульріке Хопп-Нішанка, голова представництва KfW в Україні та Молдові Лоренц Гесснер та виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва (ФРП) Андрій Гапон.

“Робота підприємств є важливою складовою фінансової стабільності та економічної безпеки України в умовах війни. 50 млн євро грантових коштів KfW стануть вагомим внеском в удосконалення діючих програм фінансової підтримки бізнесу. Кошти будуть спрямовані на рефінансування витрат за Програмою «Доступні кредити 5-7-9%», що дозволить й надалі забезпечувати доступ малому і середньому бізнесу до пільгового кредитування”, – наголосив Міністр фінансів України Сергій Марченко та висловив вдячність Уряду Німеччини за співпрацю і системну підтримку України.

Міністр зазначив, що ФРП є ключовою інституцією з доступного фінансування для українського бізнесу, спрямованого на відновлення та розвиток підприємництва в умовах воєнного стану.

“Уряд ФРН продовжує підтримувати Українську сторону та надає сприяння подальшими грантами. Ми раді продовженню нашої співпраці з Україною щодо підтримки підприємництва в умовах війни. Минулого року KfW надав 150 млн євро для програми 5-7-9, а тепер ми з задоволенням розширюємо підтримку на додаткові 50 млн євро. Ці кошти є важливою складовою німецько-українського співробітництва задля розвитку, загальна сума якого лише у 2023 році склала більше ніж 600 млн. євро”, - зазначила керівниця штабу BMZ по Україні Ульріке Хопп-Нішанка.

“З початку повномасштабного вторгнення українські підприємства зазнають негативних наслідків від війни: зруйновані виробничі потужності, висока інфляція та стрімке зниження продажів загрожують існуванню багатьох компаній. Таким чином, підтримка приватного сектору залишається важливим завданням. Надаючи підприємцям субсидії у вигляді часткової компенсації процентної ставки, ми забезпечуємо продовження існування компаній та збереження робочих місць, що генерує дохід домогосподарств та податкові надходження для держави”, - наголосив Голова Представництва KfW в Україні та Молдові Лоренц Гесснер.

На зустрічі сторони обговорили механізми реалізації програми Ukraine Facility, двосторонню співпрацю Урядів України та Німеччини у рамках проектів Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) та подальші спільні кроки щодо підготовки міжурядової Рамкової угоди про фінансову співпрацю.

В результаті було наголошено на важливості впровадження потрібних механізмів для реалізації проектів, зокрема Українська сторона зі свого боку запевнила, що Уряд максимально зацікавлений у прозорості надходження коштів та її забезпеченні.

30.11.2023

Міністерство фінансів України та Кредитна установа для відбудови (KfW) провели секторальний перегляд портфелю проектів KfW в Україні

Мінфін спільно з СКМУ та KfW переглянули портфель спільних проектів вперше з 2021 року. Захід відбувся в онлайн форматі. У зустрічі взяли участь представники державних установ та бенефіціарів: СКМУ, Мінененрго, Мінінфра та інші. Сторони обговорили економічні показники в Україні, стан підготовки та реалізації спільних проектів та подальший розвиток співпраці.

Крім того, значна підтримка KfW для реалізації проектів надається у формі грантів, що особливо важливо в умовах необхідності зменшення боргового навантаження на державний бюджет. Так, станом на 04.10.2023 впроваджується 13 проектів міжнародної технічної допомоги на загальну суму 158,8 млн євро. отримані кошти спрямовуються на розвитком малого та середнього бізнесу, підтримку енергетичного сектору, будівництва та енергозбереження, відновлення соціальної та критичної інфраструктури, водопостачання та водовідновлення, підтримку природоохоронних територій. при цьому, значна частина коштів спрямовується на підтримку та відновлення об'єктів муніципальної інфраструктури.

У 2022-2023 роках KfW надав вагому підтримку енергетичному сектору України, яка сприяла безперебійному проходженню опалювального сезону в умовах енергетичного терору рф:

o В рамках співпраці з KfW реалізуються проекти НЕК «Укренерго» на загальну суму 223 млн євро та здійснюється підготовка проекту «Підвищення енергоефективності передачі електроенергії (Модернізація підстанцій) ІІІ» обсягом 24,0 млн євро.

o Німеччина спрямувала НЕК «Укренерго» грантову підтримку у розмірі 37,7 млн євро для забезпечення фінансування проекту МБРР «Другий проект з передачі електроенергії: Встановлення пристроїв регулювання реактивної потужності STATCOM».

o Уряд ФРН надав гарантію на суму 50 млн євро кредиту Європейському банку реконструкції та розвитку в рамках проекту «Відновлювальний кредит для екстреної закупівлі газу для «Нафтогазу».

Уряд України та KfW також активно співпрацюють у сфері підтримки малого і середнього підприємництва в рамках діяльності Фонду розвитку підприємництва (ФРП). Завдяки спільним зусиллям, ФРП успішно реалізує проекти з підтримки МСП на загальну суму 17 млн євро, в рамках яких через фінансовий сектор надаються кредити МСП у національній валюті.

Представники Кредитної установи для відбудови зі свого боку відзначили ефективну спільну роботу Мінфіну та ФРП.

Сторони обговорили також перспективи подальшої співпраці та основні проекти, угоди за якими планується укласти до кінця 2023 року - на початку 2024 року, зокрема, з метою залучення грантових коштів для розвитку соціальної інфраструктури, модернізації інфраструктури професійно-технічної освіти, а також продовження проекту “Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб”.

Учасники зустрічі відмітили необхідність посилення нагляду та контролю за виконанням заходів з підготовки та реалізації спільних проектів для пришвидшення виконання та максимізації їх ефективності.

04.10.2023

Україна отримає грант на 200 млн євро від Німеччини для підтримки ВПО

6 грудня Міністр фінансів України Сергій Марченко провів робочу зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом Федеративної Республіки Німеччина в Україні Анкою Фельдгузен. Під час зустрічі Сергій Марченко підписав угоду з Кредитною установою для відбудови (KfW), а також Окрему угоду до Грантової угоди в рамках Програми підтримки стійкості внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні.

Відповідно до досягнутих домовленостей Уряд України отримає грант в обсязі 200 млн євро для покриття витрат з виплати допомоги на проживання ВПО. Кошти надійдуть до Державного бюджету України вже найближчим часом.

«Вдячний Уряду Німеччини та команді Кредитної установи для відбудови за надзвичайну підтримку у цей визначний для України історичний період. 200 млн євро грантових коштів допоможуть Уряду України і надалі підтримувати осіб та сім’ї, які в результаті російської військової агресії вимушені були залишати свої домівки та тимчасово виїхати в більш безпечні регіони України», - зазначив під час підписання Сергій Марченко.

Також, під час зустрічі Міністр фінансів України відзначив зусилля Німеччини у підтримці інтересів України на міжнародній арені, під час їх головування у G7 цього року.

Зі свого боку Анка Фельдгузен запевнила, що Німеччина і надалі буде підтримувати зусилля України у боротьбі з агресором.

Сторони також обговорили стан фінансової та економічної системи України, а також інші проекти, які реалізуються за підтримки Уряду Федеративної Республіки Німеччина та KfW. Сергій Марченко відзначив, що з початку повномасштабної збройної агресії рф проти України від Уряду ФРН залучено 1,5 млрд євро (з урахуванням гранту на 200 млн євро) . Ці кошти спрямовано на бюджетну підтримку першочергових соціальних видатків та видатків у сфері освіти і охорони здоров’я, допомоги ВПО, а також підтримку державних програм з кредитування малого та середнього бізнесу в Україні.

06.12.2022

ЄБРР спрямує кредит в обсязі 97 млн євро на підтримку стійкості роботи НЕК “Укренерго”

Сьогодні, 26 серпня, Міністр фінансів України Сергій Марченко та Президент Європейського банку реконструкції та розвитку Оділь Рено-Бассо підписали угоду про внесення змін до Договору гарантії щодо Проекту модернізації мережі електропередачі.

Водночас голова НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький підписав угоду про внесення змін до Кредитної угоди з ЄБРР.

Зміни передбачають спрямування 97,3 млн євро під державну гарантію та гарантію однієї з країн “Великої сімки” на підтримку стійкості роботи НЕК “Укренерго”. Кошти надаються в рамках Пакету допомоги ЄБРР у відповідь на війну в Україні шляхом перепрофілювання кредиту ЄБРР в рамках Проекту модернізації мережі електропередачі.

У червні НЕК “Укренерго” вже отримало від ЄБРР 50 млн євро на підтримку ліквідності.

“Сьогодні співпраця з міжнародними партнерами є одним із головних пріоритетів роботи Міністерства фінансів. Я вдячний ЄБРР за надзвичайно важливу підтримку нашої країни під час військової агресії рф. Спрямування кредиту на фінансування критичних операційних витрат НЕК “Укренерго” допоможе підтримати стабільність роботи компанії”, – зазначив Сергій Маренко під час підписання.

Довідково

ЄБРР є одним з найбільших інституційних інвесторів в Україні. Сукупний обсяг виділеного Україні Банком фінансування станом на серпень 2022 року становить 17,6 млрд євро в рамках 516 проектів.

В державному секторі на стадії реалізації знаходиться 9 спільних з ЄБРР проектів загальним обсягом позик 1,76 млрд євро (залучено державою або під державні гарантії).

26.08.2022

Україна отримає грант в 1 млрд євро від Німеччини

24 червня Міністр фінансів України Сергій Марченко та Федеральний Міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер підписали Угоду між Урядами України та Німеччини про надання Україні 1 млрд євро грантового фінансування. Кошти будуть спрямовані до держбюджету України для фінансування першочергових соціальних та гуманітарних видатків під час воєнного стану.

Ці кошти будуть спрямовані Україні через механізм адміністративного рахунку Міжнародного Валютного Фонду.

«Пане Лінднере, дякую Вам особисто, вашій команді та всім, хто був залучений до процесу, завдяки чиїм зусиллям ми дуже швидко структурували цю угоду. Ми сподіваємось отримати кошти вже найближчим часом. Цей грант є надзвичайно вагомим внеском для підтримки нашої держави у цей непростий час. Ми високо цінуємо допомогу від Уряду Федеративної Республіки Німеччина», - зазначив під час підписання Угоди Сергій Марченко.

Довідково

З початку повномасштабної збройної агресії рф, Україна отримала від Уряду Федеративної Республіки Німеччина довгострокове пільгове кредитування загальним обсягом 300 млн євро для фінансування державного бюджету.

24.06.2022

Європейська комісія та Європейський банк реконструкції та розвитку підтримують енергетичну стабільність України

Сьогодні підписано угоди про внесення змін до Договору гарантії та Кредитної угоди з ЄБРР.

50 млн євро в рамках діючого Проекту модернізації мережі електропередачі буде перепрофільовано на екстрену підтримку ліквідності оператора системи передачі України для забезпечення його сталої операційної діяльності в умовах воєнного стану.

Перепрофільована частина кредиту ЄБРР буде забезпечена гарантією Європейського фонду сталого розвитку, що є фінансовим механізмом Плану зовнішніх інвестицій ЄС.

11.05.2022

Україна отримає 150 мільйонів євро кредиту від німецького держбанку KfW

Міністерство фінансів України і німецький держбанк "Кредитна установа для відбудови" (KfW) підписали 7 квітня кредитну угоду на суму 150 млн євро.

Угоду про надання кредиту в розмірі 150 млн євро підписали міністр фінансів Сергій Марченко та директор KfW по регіону Східна Європа, Кавказ та Центральна Азія Олаф Цимелька.

"Я хочу подякувати представникам Уряду Федеративної Республіки Німеччина та KfW за їхню підтримку у цей вирішальний для України період.

Надані кошти дозволять зміцнити фінансову систему нашої країни, а також продовжити реалізацію державних програм з підтримки малого та середнього бізнесу в Україні", - зазначив під час підписання Сергій Марченко.

Відповідно до умов угоди кредит надається строком на 15 років (з урахуванням пільгового періоду відстрочення погашення основної суми кредиту - 5 років) за плаваючою процентною ставкою з можливістю конверсії на фіксовану ставку після повної виплати кредиту.

Кредитні кошти надаються в рамках проєкту "ММСП-Фінансування Covid-19" і будуть спрямовані до держбюджету на рефінансування витрат, понесених в рамках державних програм "Доступні кредити 5-7-9%" та "Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%".

07.04.2022

Сергій Марченко обговорив з Директором ЄБРР в країнах Східної Європи та Кавказу фінансування спільних інвестиційних проектів на 2022 рік

1 лютого Міністр фінансів України Сергій Марченко разом із заступником Міністра фінансів України Олександром Кавою провели зустріч з Директором ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне.

Сторони обговорили поточний стан реалізації спільних проектів, приватизацію Ощадбанку та прогрес у реформуванні державних банків.

Сергій Марченко наголосив на важливості ролі Банку в комплексній підтримці державного сектору економіки.

“Співпраця Міністерства фінансів і ЄБРР включає не лише виділення кредитів на фінансування інфраструктури та енергетики, підтримку реформ у цих секторах економіки, а також у сфері запобігання корупції та забезпеченні прозорого управління в державному секторі”, – зауважив Міністр фінансів України.

Також було обговорено потенційні спільні з ЄБРР проекти на 2022 рік, а саме реконструкцію Нижньо-Дністровської зрошувальної системи.

Станом на початок 2022 року сукупний обсяг виділеного Україні Банком фінансування за весь час становить 16,3 млрд євро в рамках 511 проектів.

Водночас сторони обговорили реалізацію проектів, у межах яких кредитні угоди набрали чинності у 2021 році: “Розвиток транс’європейської транспортної мережі (Україна – дорожні коридори)”, а саме будівництво Північного обходу міста Львів, та електрифікацію залізниці Долинська – Миколаїв – Колосівка.

Під час зустрічі було порушено питання надання ЄБРР довгострокового фінансування у формі субординованого кредиту з можливістю конвертації в акції “Ощадбанку”. Сторони продовжують активну роботу для реалізації продажу пакету акцій “Ощадбанку”. Ключовими питаннями залишаються завершення процедур підготовки та приєднання “Ощадбанку” до системи гарантування вкладів фізичних осіб.

01.02.2022
  • ...